מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

נולד יאן בפטיסט ואן הלמונט, Jan Baptista van Helmont

22/01/2012
הגדל

ב-12 ינואר, 1580 – נולד יאן בפטיסט ואן הלמונט, Jan Baptista van Helmont

ואן הלמונט היה כימאי ורופא בלגי אשר היה הראשון שהוכיח, בניגוד לדעה המקובלת מזמנו של אפלטון, שאוויר ואדמה אינם יסודות אלא תערובת של חומרים שונים

ואן הלמונט היה אחד הראשונים אשר ניסה, בעזרת ניסוי, לאשר או להפריך השערה. הוא בדק הנחה שרווחה בימיו מזמנו של אריסטו שתיאר בספרו "היסטוריה של חיות" כיצד חלק מהחיות נוצרות ישירות משילוב היסודות ומנשמת החומר בו הן נוצרות. מסקנתו של אריסטו הייתה כי חרקים, לדוגמה, יכולים להיווצר מאדמה מרקיבה, או מחומר צמחי. ואן הלמונט ביצע שורה של ניסויים לבדיקת ההשערה הזו הוא הציב על שולחנו כד המכיל גרגרי חיטה, ותחב לתוכו חולצה מלוכלכת אך לרוע מזלו הוא לא חשב שיש צורך לכסות את הכד. לאחר 21 יום הוא שפך את תוכן הכלי על השולחן וגילה שהחיטה הפכה לעכברים.

ואן הלמונט בדק השערה נוספת של אריסטו שקבע כי האדמה מספקת מזון שחודר אל גוף הצמח באמצעות השורשים וכך משקלו גדל. הוא ייבש אדמה, שקל אותה ושתל בה שתיל קטן של צמח ערבה שמשקלו היה 2.5 ק"ג. אחרי חמש שנים היה משקלו של העץ 85 קילוגרם ואילו מן האדמה נגרע רק קילוגרם אחד. מסקנתו הייתה כי אריסטו טעה והעץ עלה במשקלו בגלל המים.

הטרגדיה האירונית היא שואן הלמונט היה הראשון ש"גילה" את הפחמן הדו-חמצני כאשר קבע כי הגז הנפלט משרפת פחם זהה לגז הנפלט מתסיסה של ענבים, ולמרות זאת הוא לא השכיל להבין כי העץ "ניזון" מן הפחמן הדו-חמצני האוויר. הוא כונה לעיתים כ"אבי הביוכימיה" וזאת למרות שהייתה בו תערובת של מדען ואלכימאי.

דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד יאן בפטיסט ואן הלמונט, Jan Baptista van Helmont: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד