מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

נולד איירה רמסן, Ira Remsen

6/02/2012
הגדל

ב-10 פברואר, 1846 נולד איירה רמסן, Ira Remsen

רמסן היה כימאי אמריקאי אשר, יחד עם עמיתים, גילה את הממתיק המלאכותי, סכרין.

הסכרין היה הממתיק המלאכותי הראשון בהיסטוריה. הוא התגלה במקרה כאשר רמסן עסק במחקר על החומר הרעיל טולואן. במקרה אחד הוא שכח לשטוף את ידיו שנגעו ברעל, וכאשר הכניס לפיו אוכל שנגע באצבעותיו המזוהמות, חש טעם מתוק. הסכרין מתוק פי 300 מסוכרוז וב-1884 הוחל בייצורו המסחרי וזאת למרות שהוא משאיר אחריו טעם לוואי מתכתי מר, במיוחד בריכוזים גבוהים.

מאז שהתגלה, עורר הסכרין דאגות לגבי נזקיו לבריאות. דאגות אלו התגברו בעקבות מה שכונה בשם: "ניסוי החולדות". בניסוי זה הואכלו חולדות בכמויות גדולות של סכרין ונתגלו בהן סימני סרטן. בדיעבד התברר שהכמויות שניתנו לחולדות היו אקוויוולנטיות למאות פחיות יומיות של משקה קל מומתק שינתנו לאדם במשך כל חייו. הניסויים שנערכו זכו לביקורת רבה מפי הממסד המדעי בעיקר בגלל הכמות העצומה של סכרין שהוזרקה לחולדות, הרבה מעבר לכמות הנצרכת באופן טבעי. ניסויים אחרים הוכיחו כי החולדות מפתחות סרטן באופן ספונטני גם כאשר הוזרקו לגופן מים. היו אף שטענו שהסרטן נגרם בגלל התפוררות של חלקי גומי מהמזרקים בתוך גופן של החולדות.

בעקבות "ניסוי החולדות" נאסר ב-1912 השימוש בסכרין. אך האיסור הזה לא נמשך זמן רב והחומר הוחזר לשימוש ב-1914 בשל מחסור בסוכר בזמן מלחמת-העולם הראשונה. ההתדיינות על מידת הבטיחות בשימוש בסכרין נמשך עד שלבסוף, ב-1991, הסיר ה-FDA את המלצתו מ-1977 לאסור את השימוש בסכרין.

דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד איירה רמסן, Ira Remsen: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד