מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

דבר המערכת

28/01/2015
דבר המערכת (הגדל)

המדורים בגיליון זה נשארו קבועים אך התמלאו בכתבות חדשות ומעשירות, בדיווחים מהשדה החינוכי והישר ממעבדות המחקר.

במדור "חזית המדע" מעניין לפגוש מחקר שבו מפתחים מערכות היברידיות המחברות בין מולקולות ביולוגיות, דנ"א וחלבונים, לבין משטחים אנאורגניים, כדוגמת סיליקון וזכוכית, בצורה המאפשרת פעילות של המולקולות הביולוגיות מחוץ לסביבתן הטבעית. במאמרה "חיים על שבב" ד"ר שירלי דאובה משתפת אותנו בגישה חדשה ליצירה של תאים סינתטיים מלאכותיים.

עדכון נוסף מחזית המדע ניתן לקרוא במאמרם של הילה עינתי, נירית קאנטור ופרופ' רון נעמן במאמרם "ספינטרוניקה: העתיד כבר כאן". המאמר מתאר את הסלקטיביות שיש לספין מסוים בתנועת אלקטרון לאורך מולקולה כיראלית. ממצא זה פותח אפשרויות מדעיות וטכנולוגיות רבות הן להבנה בסיסית של תהליכים פיזיקליים וביולוגיים והן לשילובן של מולקולות כיראליות בהתקנים אלקטרוניים מתקדמים.

המדור "מחקרים בהוראת המדעים" משתף אתכם בממצאי סקר שנערך בקרב מורים המבצעים את יחידת מעבדת החקר "ספירת מלאי ביחידת מעבדת החקר". את הכתבה כתבו ד"ר דבורה קצביץ ושרה אקונס. ממצאי הסקר מצביעים על כך שרובנו "נעולים" על קבוצת ניסויים מסוימת.

גם הפעם ניכרת תרומתם של המורים מן השטח למדור "פעילויות". מורים משתפים את הקוראים בפעילויות-כיתה לגיוון ההוראה, להעלאת המוטיבציה של התלמידים ולקידום מקצוע הכימיה. בפעילויות אלו מציבים את התלמידים במרכז העשייה ויוצאים מתוך שבלונת הכיתה ה"מרובעת" של מורה, לוח-גיר ותלמידים: שלוש שנות פרופיילס – שרון דויטש, בתיה ליפשיץ גולדרייך וסמדר אהרוני; כימיה אהובתי, מיטל חטואשוילי; אמצעים דיגיטליים לשימוש בכיתה, רותי שטנגר; פעילות מנצחת עם סמרטפון בכיתה – מלכה יאיון. כמו כן מצפה לנו שאלה מוכנה, הישר לתרגול בכיתה יוד, ותרומה לגיליון - פרי עטם של תלמידים.

בגיליון תמצאו התייחסות למספר אירועים: הכרזה על המורה המצטיין זוכה הפרס על-שם ורה מנדלר וכן הכרזה על המורים המצטיינים זוכי הפרסים על-שם נעמה גרינשפון.

לסיכום, מורים אשר ערכו בבתי הספר פעילויות מעניינות, כמו גם סיורים או כנסים, ורוצים לשתף את קהילת המורים - מוזמנים ליצור קשר עם המערכת בהקדם, כדי שנוכל להוציא לאור את הדברים בגיליון הבא.

 

המשך שנת לימודים פורייה!

 

מערכת על-כימיה

דרג את הכתבהדירוג כתבה דבר המערכת: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
על-כימיהדלג על על-כימיה
זכויותדלג על זכויות

הפרויקט מבוצע עפ"י מכרז 09/07.13 עבור המזכירות הפדגוגית, משרד החינוך.

© כל הזכויות שמורות למשרד החינוך

אין לשכפל, להעתיק, לצלם, להקליט, לתרגם, לאחסן במאגר מידע, לשדר או לקלוט בכל דרך או אמצעי אלקטרוני, אופטי או מכני או אחר כל חלק שהוא מהחומר שבגיליונות אלו.

שימוש מסחרי מכל סוג שהוא בחומר הכלול בגיליונות אלו אסור בהחלט אלא ברשות מפורשת בכתב מהמו״ל.

עבור לתוכן העמוד