מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

פרס נובל לכימיה לשנת 2015

8/10/2015
פרס נובל לכימיה לשנת 2015 (הגדל)

החוקרים, תומאס לינדל משוודיה, פול מודריץ´ מארה"ב ועזיז סאנייר מטורקיה, פיצחו ומיפו את המכניזם שבעזרתו מצליחים תאים לתקן דנ"א פגום, ופתחו את הדרך לפיתוח תרופות למלחמה בסרטן.

מולקולות ה-DNA שבתאי הגוף אינן יציבות כפי שחשבו בעבר. למעשה הן חשופות לקרינת UV, רדיקלים חופשיים ועוד חומרים רבים אחרים הגורמים להן לנזק העלול לפגוע במידע הגנטי שהן אחראיות לו. תומאס לינדל מצא שחייבים להיות מנגנוני תיקון ל-DNA שבלעדיהם לא ניתן להסביר את החיים כפי שאנו מכירים אותם. התובנה הזו הובילה אותו לחקור ולגלות את המערכות המולקולריות שאחראיות לתיקון ה-DNA שלנו.

 

עזיז סאנייר, מאוניברסיטת צפון קרוליינה בארה"ב, מיפה את אחד ממנגנוני תיקון הגנום החשובים בשם Nucleotide Excision Repair) NER) אשר מסייע לדנ"א לתקן את נזקי החשיפה לקרינת UV. מדובר במנגנון שמחליף חלקים פגומים בדנ"א, המפריעים לתהליכי הכפלה תקינים ולמעשה מטפל במוטציות.

חתן הפרס השלישי, פול מודריץ´, הראה במחקריו כיצד מתקן התא שגיאות בתהליכי שכפול הדנ"א וחלוקת התא. "מנגנון זה, שמתקן את אי ההתאמה, מפחית את תדירות השגיאות בשכפול הדנ"א עד פי אלף. "מומים מולדים, שמנגנון זה פגום אצלם, נוטים בין היתר ללקות בגרסה תורשתית של סרטן המעי הגס", נכתב בדברי ההסבר.

לקריאה נוספת:

דרג את הכתבהדירוג כתבה פרס נובל לכימיה לשנת 2015: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
עבור לתוכן העמוד