מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

כימיה בקו הבריאות

13/04/2010
כימיה בקו הבריאות (הגדל)

פיתוח: בתיה גלעד ושרה פרח, המרכז להוראת המדעים, האוניברסיטה העברית, ירושלים.
ראש צוות: ד"ר צחי מילגרום, המרכז להוראת המדעים, האוניברסיטה העברית, ירושלים.
אחריות אקדמית: פרופ´ יהודה האז, המחלקה לכימיה פיסיקלית, האוניברסיטה העברית, ירושלים.

"כימיה בקו הבריאות" הוא מארז המשלב בתוכו ספר לתלמיד, אתר אינטרנט, מדריך למורה וחוברת דילמות מוסריות וחברתיות.
הספר לתלמיד בנוי מ- 2 חלקים, הראשון - "מה העניין בתרכובות הפחמן" והשני - "תמורות בחומר". מטרתו של החלק הראשון היא להבהיר את העקרונות שמאחורי תרכובות הפחמן ואת משמעותן לגוף האדם. חשוב לציין שאין כל כוונה לעסוק בהצגה נרחבת ושיטתית של שפע תרכובות הפחמן בעולמנו, אלא להציג רק את הדוגמאות המשמעותיות והרלוונטיות לנושא המבנית. יחד עם זאת זוהי הזדמנות להציג את משפחת תרכובות הפחמן בצורה נפרדת ומיוחדת מתרכובות אחרות. לאור העובדה שכימיה אורגנית כנושא עומד לצאת מתוכנית הלימודים החדשה ל-3 י"ל, יש בהצגה זו בסוף כתה י´ יתרון חשוב. בהמשך, כאשר יוזכרו תרכובות פחמן בפרקים השונים של תכנית 3 י"ל, לדוגמא - חומצות קרבוקסיליות ואמינים בפרק על חומצות ובסיסים או איסטור בתהליך שווי-משקל ועוד, יהיה יתרון לתלמידים שמכירים כבר את תרכובות הפחמן מכתה י´ ומסוגלים להסתכל עליהן בצורה מערכתית. החלק השני עוסק בהיבט חדש של תגובה כימית - הקצב שבו היא מתרחשת תוך היכרות עם אנזימים הקשורים למצבי בריאות וחולי.

פרקי הספר לתלמיד:

חלק ראשון - "מה העניין בתרכובות הפחמן"

פרק 1: "לב העניין, על שמנים שומנים ובריאות האדם" מציג את הקשר בין ליפידים בתזונה ומחלות לב שהן בעיה בריאותית ראשונה במעלה בחברה המערבית. השרשרות הפחמימניות של חומצות השומן והטבעות של הכולסטרול יוצרות הזדמנות ללימוד הייחודיות של אטום הפחמן מבחינת יכולת קישור, חוזק הקשרים ותופעת האיזומריה.

 

פרק 2: "אלכוהול - בין שמחת המשתה לסם מדכא" מציג את קשת ההשפעות של האלכוהול על מצבו הגופני והנפשי של האדם מהתרוממות רוח ועד להתמכרות. דרך האתאנול לומדים על משמעותה של קבוצה פונקציונלית והשפעתה על תכונות החומר, פעילותו, מסיסותו ונדיפותו.

 

פרק 3: "תרופות - האיזומר המועיל והאיזומר הרעיל" הסיפור הטראגי של התרופה תלידומיד שנועדה לנשים הרות כנוגדת בחילות וגרמה ללידת תינוקות מעוותים, מוביל אותנו ללימוד היבט נוסף בייחודו של אטום הפחמן - המבנה המרחבי הטטראדרלי הנוצר סביבו ומכאן לתופעת הכירליות. הפרק מזמן דיון בדילמות הקשורות בתכנון ואישור תרופות וביניהן ניסויים בבע"ח.
מעניין לציין בהקשר לפרק זה שפרס נובל בכימיה לשנת 2001 ניתן לשלושה חוקרים על מחקרם בנושא פעילות זרזי מתכת ביצירת מולקולות כירליות. בזכות מחקריהם ניתן לייצר בצורה נקיה, בטוחה וזולה אננטיומרים חשובים לבריאות האדם.

חלק שני - "תמורות בחומר":

 

פרק 4: "שאלה של זמן" או חפש את האנזים פותח בסיפורן של כמה מחלות הנובעות מחסר באנזימים: מחלת הפנילקטונוריה, טיי-זקס ואי סבילות לחלב, כהנעה להיכרות עם אנזימים וזרזים באופן כללי ומתוך כך להגדרת המושג המרכזי בפרק שהוא קצב תגובה ולניתוח הגורמים המשפיעים עליו.

 

פרק 5: "לעצור את האנזים - מאנטיביוטיקה ועד תרופה לאיידס" דן בתרופות הפועלות בדרך של עיכוב אנזימים החיוניים להתפתחות גורם המחלה, תוך התמקדות בהתאמה הייחודית בין אנזים למצע שלו והתערבות המעכב בהתאמה זו.

במבט מרפרף על מגוון הנושאים בהם עוסקת המבנית נגלה שהיא פותחת במניעת מחלות לב, נוגעת בגילוי האנטיביוטיקה ובפיתוח תרופות למחלת האיידס. נושאים אלו נבחרו בגלל חשיבותם ומידת העניין שהם מעוררים אצל תלמידים. בנוסף המבנית עוסקת בבעיה שקשורה לעיתים לגיל הנעורים - שתייה מופרזת של אלכוהול והשילוב של אלכוהול ונהיגה. ולהשלמת התמונה של בריאות האדם המבנית עוסקת בתכנון ואישור תרופות ובתוספי מזון.

 

פרטים נוספים

דרג את הכתבהדירוג כתבה כימיה בקו הבריאות: כוכב 1
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
עבור לתוכן העמוד