מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

AFM - מקרוסקופ כח אטומי

22/07/2010
AFM - מקרוסקופ כח אטומי (הגדל)
AFM - מקרוסקופ כוח אטומי, הוא אחד הכלים החשובים והשימושיים במחקר ובפיתוח בתחום של ננוטכנולוגיה. הוא מאפשר לראות אטומים ומולוקלות על פני משטחים ופעולתו מבוססת על עקרונות פשוטים ביותר - על כוחות בין מולקולאריים בין אטומי שעל פני משטח לבין אטומים בקצה מחט חדה הסורקת את המשטח.

בתחילת לימודי הכימיה בתיכון, במסגרת של הוראת הנושא "מבנה וקישור" נלמד גם נושא הקישור הבין- מולקולארי. הבנה של נושא זה מהווה בסיס מתאים להבנה של פעולת ה-AFM. ומאפשר לתלמידים הצצה אל עולם מופלא - עולם הננו!

בעלון על-כימיה 16 נכתב מאמר (על ידי 7 מורות לכימיה, בהנחיית ד"ר רון בלונדר) המציג מחקר מדעי עדכני בו הצליחו מדענים לקבל תמונה מדוייקת של מולקולה יחידה על פני משטח בעזרת AFM. המאמר מסביר בקצרה כיצד פועל הAFM, ואף כולל דף עבודה לכיתה הדן בסוגייה של מודל לעומת מציאות.

מצורפת מצגת המסבירה את עקרונות הפעולה ושימושים של ה-AFM, וגם מציגה את מודל ההוראה הפשוט להדגמה או לשימוש כניסוי בכיתה.

דרג את הכתבהדירוג כתבה AFM - מקרוסקופ כח אטומי: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
זכויות והרשאותדלג על זכויות והרשאות

הפרויקט מבוצע עפ"י מכרז 09/07.13 עבור המזכירות הפדגוגית, משרד החינוך.

 © כל הזכויות שמורות למשרד החינוך

 

כל הקבצים הנמצאים באתר זה נועדו אך ורק לשימושם האישי של מורי הכימיה ולהוראה בכיתותיהם. אין לעשות שימוש כלשהו בקבצים אלו לכל מטרה אחרת ובכלל זה שימוש מסחרי; פרסום באתר אחר (למעט אתר בית הספר בו מלמד המורה); העמדה לרשות הציבור או הפצה בדרך אחרת כלשהי של קבצים אלו או כל חלק מהם.

התמונות באתר זה הורדו ברישיון מאתר Shutterstock אלא אם כן נכתב אחרת

*  *  *

עבור לתוכן העמוד