מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולד אלברט הופמן

22/01/2012
נולד אלברט הופמן (הגדל)
ב-11 ינואר, 1906 – נולד אלברט הופמן, Albert Hofmann

אלברט הופמן היה רוקח שוויצרי שגילה את התרכובת LSD (D-lysergic acid diethylamide) החומר התגלה על ידו עוד ב-1938 כאשר חיפש תרופות מעוררות למערכות הדם והנשימה. הוא בחן נגזרות שונות של חומצה ליסרגית אך משום מה החליט להפסיק את המחקר. רק לאחר חמש שנים, ב 16 לאפריל 1943 הוא חזר לניסויים בחומרים אלה. לגמרי במקרה, כאשר מעט מן החומר נשפך על ידו, גילה הופמן את התכונות ההלוציגניות של החומר שסינתז, חומצה ליסרגית די אתיל אמיד – LSD.  

jan11a

ההשפעה של החומר הזה הפחידה את הופמן ולמרות זאת, שלושה ימים מאוחר יותר, הוא ניסה במתכוון את השפעת החומר על עצמו כאשר טעם 0.25 מיליגרם ממנו. להלן תיאורו: " לאט לאט התחלתי ליהנות מן הצבעים הבלתי צפויים ומשחקי צורות שהתמידו מאחורי העיניים העצומות שלי. דמויות פנטסטיות קלידוסקופיות געשו בתוכי, התחלפו, פתחו וסגרו את עצמן במעגלים ובספירלות כשהן מתפוצצות כמפלים משתנים ומצליבים את עצמם בזרם קבוע..."

ה-LSD הוא אחד הסמים הפסיכואקטיביים החזקים ביותר. נדרשת כמות מועטה ביותר ממנו כדי לגרום להשפעה. (כמה עשרות מליוניות הגרם). הסם גורם להזיות – חזותיות ושמיעתיות, לעיוות המציאות, ולמצב תודעתי משתנה. השפעתו עלולה לגרום למצבים נפשיים בלתי הפיכים, הכוללים מצבים פסיכוטיים.

הופמן המשיך לעקוב אחרי החומר שמצא והוא נפגש עם אנשי רוח רבים שעברו "חוויות מיסטיות" כתוצאה משימוש ב-LSD, ביניהם ד"ר טימותי לירי (מרצה לפסיכולוגיה), ארנסט יונגר ואלדוס האקסלי.

דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד אלברט הופמן: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד