מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולד אדוארד פרנקלנד

22/01/2012
נולד אדוארד פרנקלנד (הגדל)
ב-18 ינואר, 1825 – נולד אדוארד פרנקלנד, Sir Edward Frankland 

אדוארד פרנקלנד היה הכימאי האנגלי החשוב ביותר בדורו. לזכותו נזקפת העובדה שהוא הניח את היסוד לכימיה המבנית המודרנית כאשר הציע את המושג ערכיות וקבע שכאשר אטומים מתחברים יחד לתרכובות הם עושים זאת ביחסים קבועים. הוא גם המציא את המונח "קשר כימי" לתיאור האופן בו אטומים מתקשרים האחד לשני.

אדוארד פרנקלנד נולד בלנקסטר, אנגליה והיה בנה הבלתי חוקי של בתו של צַבָּע בדים. בגיל חמש עשרה הוא הפך להיות שוליה בבית מרקחת ומשם התקדם בזכות הצירוף של כשרון וכוח רצון חזק. ב-1847 הוא הפך למורה לכימיה בקולג' אך מיד עבר לגרמניה ועבד עם רוברט בונזן . בתקופה זו החל פרנקלנד להתעניין בקבוצה של חומרים המכונים עתה בשם אורגנומתכתיים במיוחד עם אבץ דיאתילי .  

ב-18 אוגוסט, 1868,זוהה לראשונה בשמש קו צהוב שלא היה מוכר קודם לכן, באורך גל של 587.49 ננומטר על-ידי פייר ינסן   .(Pierre Jules César Janssen) ההנחה שלו הייתה שהקוהזה שייך ליסוד שטרם נתגלה. נורמן לוקייר (Joseph Norman Lockyer ) חשב שקו זה נוצר על ידי יסוד שקיים בשמש אך לא בכדור-הארץ הוא ופרנקלנד קראו ליסוד זה בשם היווני לשמש, 'הליוס'.

כיום לא מוכר פרנקלנד למרות ההישגים המדעיים שלו בזמנו. רבים טוענים שהמזימה להשכחה זו נעוצה בעובדה של היותו ילד בלתי חוקי באנגליה הפוריטנית הויקטוריאנית.

דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד אדוארד פרנקלנד: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד