מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולד אדוארד מורלי

23/01/2012
נולד אדוארד מורלי (הגדל)

ב-29 ‏ינואר, 1838 – נולד אדוארד מורלי, Edward Williams Morley 

מורלי התעניין בכימיה עוד מילדותו ולמד במקביל לימודים מתקדמים במדע ובתאולוגיה. בשנת 1868 הוסמך לכמורה. מחקריו בכימיה התרכזו בעיקר בשאלות הדורשות קביעות מדויקות של צפיפות ושל המשקל האטומי של גזים שונים, בעיקר של חמצן. לאחר מכן הוא עבר מהתעניינות בכימיה לעיסוק אינטנסיבי באופטיקה ובאסטרונומיה. ב-1887 הוא השתתף, יחד עם אלברט אברהם מייקלסון (Albert Abraham Michelson) במה שכונה לאחר מכן "ניסוי האֶתֶר" המפורסם או ניסוי מייקלסון-מורלי.

לפי התיאוריה של אריסטו לא יכול להתקיים בעולם חלל (ואקום) ולכן הוא הוסיף את האֶתֶר כאחד ה"יסודות" המרכיבים את העולם (אדמה, אוויר, מים ואש). מדענים חשובים, עד שלהי המאה ה-19 כמו, ג´יימס קלרק מקסוול, לורד קלווין, וניקולה טסלה האמינו בקיומו של האֶתֶר שהיה אמור להיות חומר אלסטי, חסר מסה ובלתי ניתן לגילוי אשר דרכו נע האור. אבל, לפי הנחה זו, אם כדור הארץ מקיף את השמש הוא חייב גם לנוע דרך האֶתֶר. המחשבה הייתה שאם מהירות האור תימדד בכיוון תנועת כדור הארץ, וכמו כן בכיוון אנכי לתנועה, יתקבלו תוצאות שונות. זה בדיוק מה שצריך היה ניסוי מייקלסון-מורלי להוכיח. אך להפתעתם הרבה של המדענים, הם לא הצליחו לזהות בוודאות כי לאֶתֶר" הייתה השפעה כלשהי על מהירות האור הנמדדת בכיוונים שונים ביחס תנועה של כדור הארץ.This result was a major step leading toward Albert Einstein´s special theory of relativity . תוצאה זו היתה צעד גדול מוביל לכיוון של פיתוח תורת היחסות הפרטית של אלברט איינשטיין.

בשנת 1902 הופיע שמו של מורלי כשני ברשימת המועמדים לפרס נובל בכימיה אך הוא לא נבחר. למייקלסון, לעומת זאת, הוענק בשנת 1907 פרס נובל לפיזיקה.

דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד אדוארד מורלי: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד