מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולד בנג'מין פרנקלין

6/01/2016
נולד בנג'מין פרנקלין (הגדל)

ב-17 בינואר 1706 נולד בנג'מין פרנקלין Benjamin Franklin

בנג'מין פרנקלין היה מדינאי, מדען, סופר ומחנך בעל השפעה גדולה ביותר על הפוליטיקה וההיסטוריה של ארצות הברית, ועל המדע של המאה ה-18, מחותמי הכרזת העצמאות. הוא היה כה מפורסם וכה משפיע עד כי בטעות נחשב לעתים כאחד מנשיאי ארצות הברית.

פרנקלין נולד בבוסטון, ארה"ב. הוא למד בביה"ס עד גיל 10, ומגיל 12 התחנך כשוליה בבית דפוס של אחיו עד שהתקדם לתפקיד עורך. בעקבות מחלוקת שפרצה בין שני האחים, עזב פרנקלין לניו-יורק ולאחר מכן לפילדלפיה. בשנת 1748 פרש פרנקלין מתחום הדפוס ונכנס לעולם העסקים עם שותף. הצלחתו, הקנתה לו ביטחון כלכלי שאפשר לו להקדיש זמן ללמידה ולחקר תגליות מדעיות. בייחוד זכורים מחקריו בתחום החשמל.

פרנקלין גילה את הימצאותם של מטען חשמלי חיובי ומטען חשמלי שלילי. בשנת 1749 הוא אף בנה את הסוללה החשמלית הראשונה. אך בייחוד הוא זכור בזכות אותו ניסוי מפורסם שערך על מנת להוכיח כי הברק מקורו בהתפרקות מטען חשמלי. פרנקלין היה להוט להוכיח כי הברק הוא בעצם התפרקות של מטען חשמלי. מסופר כי בליל סערת ברקים, ב- 15 ביוני 1752, העיף פרנקלין עפיפון בשמיים. העפיפון היה בצורת צלב עשוי מעץ, כשמטפחת בד מחליפה את הנייר שהיה ודאי נקרע ברוח החזקה והגשם. בקצה העפיפון חובר תיל ברזל האמור לקלוט את המטען החשמלי מן האוויר. תיל הברזל נמשך מטה לאורך החבל של העפיפון, ובקצהו השני של העפיפון חובר מפתח ברזל. העפיפון אסף מטען חשמלי מהאוויר הטעון, וכשקרב פרנקלין את פרקי אצבעות כף ידו אל המפתח הוא חש במטען החשמלי המתפרק. ניסוי מסוכן בהחלט.

פרנקלין חי בתקופה הסוערת של לידתה של ארצות-הברית כאומה עצמאית חדשה. הוא היה דיפלומט ומנהיג חשוב ומפורסם. בתקופת המהפכה האמריקאית הוא תיפקד כשגריר העם האמריקאי בצרפת והבטיח את תמיכתה ועזרתה של זו לאומה האמריקאית החדשה. למעשה, הוא אף היחיד מבין האבות המייסדים החתום על ארבעת המסמכים החשובים באותה תקופה: מגילת הכרזת העצמאות, הסכם פאריז, ברית אחדות (עם צרפת) והחוקה האמריקאית.

jan18a

דמותו של פרנקלין על שטר 100$

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד בנג'מין פרנקלין: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד