מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולדה מרי-אן לבואזיה, אשתו ועוזרתו של אנטואן לבואזיה

6/01/2016
נולדה מרי-אן לבואזיה, אשתו ועוזרתו של אנטואן לבואזיה (הגדל)

ב-20 בינואר 1758 נולדה מרי-אן לבואזיה, אשתו ועוזרתו של אנטואן לבואזיה (Marie Anne Paulze Lavoisier)

מארי-אן פיירט פולז נישאה לאנטואן לבואזיה ב-1771 כאשר הייתה בת 13. לבואזיה היה ידידו של אביה ובא לעזרתו כאשר זה קיבל הצעת נישואין לבתו מאדם גס רוח אך עשיר מאוד. בדיעבד התברר כי למרות פער הגילים ביניהם (לבואזיה היה בן 28) היו אלה נישואים מוצלחים. עם השנים למדה מרי-אן כימיה והפכה לעמיתה למקצוע של בעלה. היא תרגמה למענו מאמרים מאנגלית, איירה את ספריו, הכינה שרטוטים ותחריטים של מתקני המעבדה שנדרשו ללבואזיה ולעמיתיו. היא גם ערכה את זיכרונותיו ופרסמה אותם, וערכה מסיבות רבות שאליהן הגיעו מדענים ידועי-שם, שם דנו בתיאוריות בכימיה. כתוצאה מעבודתה הצמודה עם בעלה קשה להבדיל בין תרומות השניים, אך נראה שחלק ניכר מהעבודה שמיוחסת ללבואזיה בוצע בעצם על ידי אשתו.

לבואזיה, שהיה ממוצא אצילי, מקורב לשלטון המלוכני, וגם עבד כגובה מיסים עבור המלך נשפט באשמת בגידה במולדת, הורשע והוצא להורג באמצעות הגיליוטינה – כל זאת באותו היום, ה-8 במאי 1794. כשנה וחצי לאחר מותו קיבלה אלמנתו את חפציו האישיים בתוספת מכתב רשמי בו נכתב כי בית הדין המהפכני שגה, ולבואזיה הוצא להורג על לא עוול בכפו.

לאחר מותו של לבואזיה, הפכה מרי-אן לאשת חברה וניהלה סלון מדעי בו אירחה מדענים, בין השאר את בנימין תומסון רמפורד לו נישאה ב-1805.

דרג את הכתבהדירוג כתבה נולדה מרי-אן לבואזיה, אשתו ועוזרתו של אנטואן לבואזיה: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד