מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נוצר היהלום המלאכותי הראשון

4/02/2015
נוצר היהלום המלאכותי הראשון (הגדל)
ב-16 לפברואר 1953 נוצר היהלום המלאכותי הראשון

יהלומים היו במרכזה של אחת המלחמות הגדולות בין כוחות השוק – חברת דה-בירס לכריית יהלומים מצד אחד, ומאידך, הכימאים אשר ידעו, מימי אנטואן לבואזיה, כי יהלום אינו אלא פחמן טהור, ולכן, מאז נעשו אין ספור ניסיונות לייצר יהלומים סינתטיים מפחמן.

יהלום

ב-1941השיקו בחברת ג´נרל אלקטריק פרויקט שמטרתו הייתה לסנתז יהלומים מלאכותיים וב-1954 הציג העיתון Nature את תוצאות עבודתו של טרייסי הול (Tracy Hall) שעבד עבור ג´נרל מוטורס.

סיפורם של היהלומים הסינתטיים הוא למעשה סיפורו של טרייסי הול והמלחמה שנוהלה נגדו. הול נולד במדינת יוטה, גיבור נעוריו היה תומס אדיסון וכבר בהיותו בכיתה ד´ הכריז שהוא יעבוד באחד הימים בג´נרל אלקטריק.

הול הגשים את חלומו וצורף לצוות שעסק בפרויקט הלחץ הגבוה Project Superpressure)( שמטרתו הייתה ייצור יהלומים. כאשר הצטרף הול לצוות, התכוונה ג´נרל אלקטריק לרכוש מדחס במחיר של 125,000$, אך הם סרבו לבחון מדחס שהוא פיתח ורק 1,000$ היו דרושים לסיימו. למרות זאת הצליח הול לסיים את המדחס ההידראולי שלו וב-16 בדצמבר, 1954, ביום בו כל העובדים היו בחופשת חג המולד, נוצרו היהלומים המלאכותיים הראשונים: "ידי החלו לרעוד, לבי הלם בפראות וברכי התקפלו ולא יכלו לשאת את משקל גופי. עיניי קלטו את הנצנוץ של עשרות גבישים קטנים".

כדי להבין את התרגשותו של הול, יש לזכור כי לא מדובר בייצור יהלומים לצורכי נוי אלא לתעשייה. ליהלום תכונות רבות כמו קשיחות, יכולת עמידה בלחצים גבוהים, עמידות בפני קורוזיה ובפני קרינה וחום, תכונות בידוד מעולות, שקיפות איכותית, ותכונות רבות נוספות המעמידות את היהלום כחומר גלם קריטי המשמש את תעשיות הטכנולוגיה. ג´נרל אלקטריק הרוויחה מיליארדי דולרים אבל הבונוס היחידי שקיבל הול הייתה מנייה בשווי של 10$.

דרג את הכתבהדירוג כתבה נוצר היהלום המלאכותי הראשון: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד