מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולד איירה רמסן

6/02/2012
נולד איירה רמסן (הגדל)

ב-10 פברואר 1846 נולד איירה רמסן, Ira Remsen 

רמסן היה כימאי אמריקאי אשר, יחד עם עמיתים, גילה את הממתיק המלאכותי, סכרין.

סכרין

הסכרין היה הממתיק המלאכותי הראשון בהיסטוריה. הוא התגלה במקרה כאשר רמסן עסק במחקר על החומר הרעיל טולואן. במקרה אחד הוא שכח לשטוף את ידיו שנגעו ברעל, וכאשר הכניס לפיו אוכל שנגע באצבעותיו המזוהמות, חש טעם מתוק. הסכרין מתוק פי 300 מסוכרוז וב-1884 הוחל בייצורו המסחרי וזאת למרות שהוא משאיר אחריו טעם לוואי מתכתי מר, במיוחד בריכוזים גבוהים.

מאז שהתגלה, עורר הסכרין דאגות לגבי נזקיו לבריאות. דאגות אלו התגברו בעקבות מה שכונה בשם: "ניסוי החולדות". בניסוי זה הואכלו חולדות בכמויות גדולות של סכרין ונתגלו בהן סימני סרטן. בדיעבד התברר שהכמויות שניתנו לחולדות היו אקוויוולנטיות למאות פחיות יומיות של משקה קל מומתק שינתנו לאדם במשך כל חייו. הניסויים שנערכו זכו לביקורת רבה מפי הממסד המדעי בעיקר בגלל הכמות העצומה של סכרין שהוזרקה לחולדות, הרבה מעבר לכמות הנצרכת באופן טבעי. ניסויים אחרים הוכיחו כי החולדות מפתחות סרטן באופן ספונטני גם כאשר הוזרקו לגופן מים. היו אף שטענו שהסרטן נגרם בגלל התפוררות של חלקי גומי מהמזרקים בתוך גופן של החולדות.

בעקבות "ניסוי החולדות" נאסר ב-1912 השימוש בסכרין. אך האיסור הזה לא נמשך זמן רב והחומר הוחזר לשימוש ב-1914 בשל מחסור בסוכר בזמן מלחמת-העולם הראשונה. ההתדיינות על מידת הבטיחות בשימוש בסכרין נמשך עד שלבסוף, ב-1991, הסיר ה-FDA את המלצתו מ-1977 לאסור את השימוש בסכרין.

דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד איירה רמסן: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד