מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולד אלברט אינשטיין

5/03/2015
נולד אלברט אינשטיין (הגדל)
ב-14 למרץ 1879 נולד אלברט אינשטיין, Albert Einstein
 
אלברט אינשטיין היה מדען יהודי יליד גרמניה שנחשב לגדול התיאורטיקנים ששמו הפך למילה נרדפת לגאונות. אינשטיין נולד בעיר אולם שבקיסרות הגרמנית למשפחה יהודית - פאולינה לבית קוך והרמן, בעל מפעל אלקטרוכימי קטן שכשל בעסקיו. בילדותו למד לדבר בגיל מאוחר והוריו חששו כי בנם לקוי דיבור. בגיל חמש חלה, וכדי לשמח את לבו התקין עבורו אביו מצפן פשוט, דבר שהביא אותו להתעניין בתופעות מדעיות.
אינשטיין הצטיין בלימודי המתמטיקה והפיזיקה אך לא התעלה בלימודיו האחרים משום שכפו עליו ללמוד בשיטות שלא היו לרוחו. מורהו ללטינית התנבא ש"צמח זה לעולם לא יעשה קמח". לימים יספר אינשטיין, שהיה זה נס של ממש שמשטר החינוך הקפדני לא הצליח לעקור את סקרנותו‏‏‏.
בשנת 1900 הוא סיים את לימודיו במכון הטכנולוגי של ציריך. אחד ממרציו, הרמן מינקובסקי, שסלד מאדישותו המופגנת של איינשטיין, כינהו "כלב עצלן" (לימים חזר בו והיה מתומכי רעיון תורת היחסות בראשיתה).
אינשטיין היה מחוסר עבודה קבועה, באותה תקופה חש שנכשל, עד שכתב בדכדוך "אני מהווה רק נטל על בני משפחתי... בוודאי מוטב היה אלמלא נולדתי".
ב-1896 וויתר על האזרחות הגרמנית שלו בשל תיעובו את המנטליות המיליטריסטית הגרמנית ונותר חסר אזרחות במשך חמש שנים‏.
לאחר שקיבל אזרחות שווייצרית ב-1901, עבד אינשטיין במשרד הפטנטים הממשלתי. הוא זכה לפרסום ברבע הראשון של המאה ה-20 בזכות תורת היחסות שפיתח, תורה ששינתה את כל מה היה ידוע עד אז על טיבם של הזמן, המרחב, המסה, התנועה וכוח המשיכה, ובזכות תרומותיו ליסודות מכניקת הקוונטים, למכניקה סטטיסטית ולהסברת האפקט הפוטואלקטרי (עליה קיבל פרס נובל לפיזיקה ב-1921) ועוד.
מלבד השפעתו העצומה והמהפכנית בתחומי המדע, הייתה לאיינשטיין גם תרומה מכרעת לשימוש שנעשה בנשק גרעיני, בשל תמיכתו ביוזמה שקידמה את פיתוחו בארצות הברית, וזאת על אף שהגדיר עצמו כפציפיסט.
דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד אלברט אינשטיין: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד