מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולד פול ארליך

5/03/2015
נולד פול ארליך (הגדל)
ב-14 למרץ 1854 נולד פול ארליך, Paul Ehrlich
פאול ארליך היה מדען יהודי חתן פרס נובל לפיזיולוגיה לשנת 1908. ארליך נודע בזכות מחקריו ב המטולוגיה , אימונולוגיה ו כימותרפיה . ארליך חזה את התופעה ה אוטואימונית וקרא לה "רעלת עצמית מן הגיהנום". הוא גם טבע את המונח "כימותרפיה", וכן נזקפת לזכותו ההוכחה הניסיונית הראשונה של מחסום דם-מוח .
פאול ארליך נולד בשלזיה, חבל ארץ ב מרכז אירופה , שכיום מחולק בין פולין. צ´כיה וגרמניה. כבר בהיותו תלמיד בית ספר הוא התעניין בצביעת רקמות לצורך התבוננות במיקרוסקופ. בשנת 1891 הוא קיבל הזמנה מרוברט קוך להצטרף אליו לעבודה במכון למחלות מדבקות בברלין.
ארליך בילה שנתיים במצרים, כשהוא מחלים ממחלת השחפת. אחר כך הוא עבד עם חברו אמיל אדולף פון בהרינג על פיתוח נוגדן למחלת הטטנוס (צפדת).
בשנת 1909 פיתחו ארליך ותלמידו סהחירו הטה, את הסלברסן Salvarsan) ) שהוא חומר מכיל ארסן יעיל יחסית נגד מחלת העגבת .
erlich
ארליך ידוע בעיקר בזכותו של הסלברסן אולי מכיוון שמחלת העגבת הפחידה מאוד את העולם. ניתן להסיק וזאת מן השמות השונים שניתנו לה, באיטליה נקראה המחלה בשם "המחלה הצרפתית", בצרפת – "המחלה האנגלית" ביפן – "המחלה הפורטוגלית", ברוסיה – "המחלה הפולנית" ובפולין "המחלה הגרמנית" . כיום המחלה נקראת בלועזית "סיפיליס" על-שם גיבור סיפורו של הרופא האיטלקי ג´ירולמו פרקסטורו , "Syphilis sive Morbus Gallicus" משנת 1530. עלילתו מתארת את הרועה סיפילוס מהאי היספניולה שהעליב את האלים ולכן לקה בעגבת. בעברית עגבת באה מהשורש ע.ג.ב. שפירושו התעלס באהבים.
דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד פול ארליך: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד