מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

וילהלם קונרד רנטגן

16/05/2012
וילהלם קונרד רנטגן (הגדל)

ב-27 מרץ, 1845 נולד וילהלם קונרד רנטגן, Wilhelm Conrad Röntgen

 

rentgen

וילהלם רנטגן היה פיזיקאי גרמני שערך ניסויים בשפופרות קתודיות. בשנת 1895 הוא החל לחקור את אופיין של הקרניים הקתודיות הנפלטות מן השפופרות בתנאים של הפעלת מתח גבוה. באחד הניסויים האלה הוא כיסה את השפופרת בקרטון כי ידע שהקרטון מונע מן האור לצאת. למרבה ההפתעה הוא גילה, שמעל רמה מסוימת של מתח חשמלי, הוא הבחין באור ירוק מנצנץ שהגיע מלוח פלואורסצנטי ששכב באחת מפינות מעבדה. רנטגן הופתע מאוד מהגילוי. הוא שיער כי הדבר קרה בעת שהמתח החשמלי בשפופרת הגיע לרמה גבוהה, ואז נפלטה ממנה קרינה בעלת כושר חדירה גדול.

בשבועות שלאחר הגילוי, רנטגן לא עזב את המעבדה ואף אכל את ארוחותיו וישן בה, תוך בדיקת הקרניים החדשות שגילה. בהיעדר שם והסבר הולמים, השתמש במוסכמה המתמטית לגורם לא ידוע, ,x וקרא להן קרני-x (קרני רנטגן).

במהלך הניסויים שערך, גילה רנטגן כי הקרניים המסתוריות שלו מסוגלות לחדור בלי קושי דרך חומרים שונים, ואף כי הן חודרות בצורה שונה לחומרים שונים. דרך גיליון נייר, למשל, עברו הקרניים באופן מלא, אך דרך לוח עופרת – לא עברו כלל. הוא הבין שבאמצעות הקרניים הללו ניתן לגלות כל מיני עצמים הנמצאים בתוך עצמים אחרים. כשבועיים לאחר התגלית הראשונית הוא יצר את התמונה הראשונה מקרניים אלו, תמונת עצמות כף ידה של אשתו, אנה ברטה. ממצאיו של רנטגן פתחו עידן חדש בפיזיקה וגם ברפואה.

בזכות גילוי קרני ה-x זכה רנטגן בפרס הנובל הראשון לפיזיקה, בשנת 1901.

דרג את הכתבהדירוג כתבה וילהלם קונרד רנטגן: 3 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
עבור לתוכן העמוד