מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולד מלווין קלווין

23/05/2012
נולד מלווין קלווין (הגדל)

ב-8 אפריל 1911 נולד מלווין קלווין, Melvin Calvin

  

מלווין קלווין היה כימאי יהודי-אמריקאי שחשף את המנגנון של קליטת פחמן דו-חמצני על-ידי צמחים ירוקים. הוא קיבל פרס נובל לכימיה ב-1961 על מחקריו בנושא "הטמעת פחמן דו-חמצני בצמחים".

קלווין נולד במדינת מינסוטה להורים שהיגרו מליטא לארה"ב (היות והם הגיעו מעיירה בשם קלווריה, שינה הפקיד בשלטונות המכס בקוני איילנד, את שם המשפחה לקלווין). אביו, למרות שהיה משכיל, עבד כפועל במפעל לייצור מכוניות בדטרויט.

קלווין התעניין בכימיה עוד בלימודיו בתיכון ורצה להיות כימאי, ואכן, ב-1935 הוא קיבל את תואר הדוקטוראט בכימיה על מחקריו על האפיניות לאלקטרונים של ההלוגנים. ב-1937 הצטרף קלווין לאוניברסיטה בברקליי קליפורניה ושם חקר את השפעול של מימן ואת הצבעים בתרכובות אורגניות. במלחמת העולם השנייה הוא עבד במסגרת הצוות שפיתח את הפצצה האטומית (" פרויקט מנהטן ").

ב-1946 החל קלווין את עבודתו שהביאה לו את פרס נובל. הוא ועמיתיו גידלו אצות ירוקות באור, ובאווירה של פחמן דו-חמצני שהכיל עקבות של פחמן-14 רדיואקטיבי. הם הפסיקו את גידולן של האצות בשלבים שונים וזיהו במצע את החומרים השונים שהכילו פחמן רדיואקטיבי בעזרת כרומטוגרפיית נייר. דרך פעולה זו אפשרה להם לזהות את מרבית תגובות הביניים בתהליך הפוטוסינתזה – תהליך בו פחמן דו-חמצני הופך לסוכרים. מעגל קלווין הוא סיכום של כלל תגובות החושך ה"נדחפות" על-ידי תרכובות המתקבלות בתגובות האור על-ידי קליטה של אור בכלורופיל. כלומר, המעגל מנצל את אנרגיית האור שנקלטה בשלבים הקודמים של הפוטוסינתזה כדי להפיק פחמימות מפחמן דו-חמצני .

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד מלווין קלווין: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד