מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולד ג'יימס ווטסון

23/05/2012
נולד ג'יימס ווטסון (הגדל)

ב-6 אפריל 1928 נולד ג´יימס ווטסון James Dewey Watson

ג´יימס ווטסון הוא גנטיקאי וביופיזיקאי אמריקאי שקיבל, יחד עם פרנסיס קריק (Francis Crick) ו מוריס וילקינס  (Maurice Wilkins) את פרס נובל בפיזיולוגיה בשנת 1962 על גילוי מבנה הסליל הכפול של .DNA
ווטסון החל את לימודיו באוניברסיטת שיקגו בגיל 15 (שם למד זואולוגיה), והגיע לקיימברידג´ לפוסט דוקטורט כשהיה בן 23 בלבד.
ווטסון נמשך לביולוגיה מולקולרית כשהכיר את עבודתו של סלבדור לוריא שהיה אחד מן המדענים שהתחילו לחקור את הוירוסים המתקיפים חיידקים – בקטריופאג´ים . ב-1948 הוא התחיל את עבודת הדוקטורט שלו במעבדתו של לוריא. לאחר שהתפרסם (בעקבות גילוי מבנה הסליל הכפול של ה- DNA ), חזר לארצות הברית כדי לשמש פרופסור באוניברסיטת הרווארד.
בגילוי ה- DNA חרג ווטסון מן הנורמות המקובלות של אתיקה מקצועית. על פי עדותו של ווטסון עצמו בספרו "הסליל הכפול", בגילוי ה- DNAהוא התבסס על תצלומים שעשתה רוזלינד פרנקלין ושאותם הראה לו מוריס וילקינס, שותפה של רוזלינד למחקר, ללא ידיעתה.
ווטסון גם התפרסם כתומך ב אאוגניקה להשבחת הגזע האנושי. הוא טען בראיון שצריכים לגרום להפלה של -10% מן האוכלוסייה, המוגדרת כטיפשים ביותר, עוד בהיותם עוּבָּרים. כמו כן, יש להנדס את כל הבנות כך שיהיו "יפות", ואם יתגלה גן של הומוסקסואליות זו תהיה עילה מוצדקת להפלה.באוקטובר 2007 אמר ווטסון בראיון עיתונאי כי הניסיונות לעזור ליבשת אפריקה נכשלים, משום שהם מבוססים על ההנחה שהאינטליגנציה של בני היבשת זהה לזו של בני המערב, והדבר אינו כך למעשה, כפי שנוכח מי שהעסיק שחורים. אמירה זו גרמה להשעייתו ממכון המחקר האמריקני שבו עבד, עד לבירור הדברים‏‏.
דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד ג'יימס ווטסון: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד