מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

אנטואן לבואזיה הוצא להורג על-ידי הגיליוטינה

11/05/2011
אנטואן לבואזיה הוצא להורג על-ידי הגיליוטינה (הגדל)

ב-8 מאי 1794 אנטואן לבואזיה הוצא להורג על-ידי הגיליוטינה

 Antoine-Laurent de Lavoisier לבואזיה נחשב על-ידי רבים כאבי הכימיה. הוא הראה שאף על פי שבמהלך תגובה כימית החומר משנה את מצבו, כמות החומר לפני כל תגובה כימית ולאחריה היא תמיד זהה ובכך הניח את היסוד לסטוכיומטריה.

לבואזיה חקר גם תרכובות של מים ואוויר, חומרים שנחשבו עד אז ליסודות. הוא גילה שמים הם תרכובת של חמצן ומימן, ושאוויר הוא תערובת של גזים שונים - בעיקר חנקן וחמצן.

ב-1771 נישא לנערה בת 13, מארי-אן פיירט פאולזה. עם השנים למדה אשתו כימיה והפכה לעמיתה למקצוע של בעלה. פאולזה תרגמה למענו מאמרים מאנגלית, איירה את ספריו והכינה שרטוטים ותחריטים של מתקני המעבדה שנדרשו ללבואזיה ולעמיתיו.

לבואזיה קיבל תואר אקדמי במשפטים והיה חבר בלשכת עורכי הדין. הוא נעשה מעורה בפוליטיקה הצרפתית, וכתוצאה מכך, כשהיה בגיל 26 התקבל לעבודה כגובה מס על ידי פרם ז'נרל, חברת גביית מס. עובדה זו תרמה, בין השאר, לכך שהוא לא התקבל בעין יפה על-ידי השלטונות לאחר המהפכה והוצא עליו גזר דין מוות. ערעורו של לבואזיה כנגד הוצאתו להורג נדחה על ידי השופט בצורה ברורה והחלטית: "הרפובליקה לא צריכה גאונים" (יש הטוענים שהוא אמר "מדענים").

חשיבותו למדע בוטאה על ידי המתמטיקאי ז'וזף לואי לגראנז' שקונן על ההוצאה להורג במילים "לראש הזה נדרשה שנייה אחת כדי ליפול, אך מאה שנים לא יפיקו עוד אחד שכזה".

דרג את הכתבהדירוג כתבה אנטואן לבואזיה הוצא להורג על-ידי הגיליוטינה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
עבור לתוכן העמוד