מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולד פרימו לוי, Primo Levi

5/07/2011
נולד פרימו לוי, Primo Levi (הגדל)

ב-31 יולי, 1919 נולד פרימו לוי, Primo Levi

פרימו לוי היה כימאי וסופר יהודי איטלקי ניצול שואה. הוא נולד בטורינו למשפחה יהודית ולמרות הממשלה האיטלקית הפשיסטית שהערימה קשיים על דרכו, הצליח להגיש את עבודת הגמר בכימיה באוניברסיטת טורינו וסיימה בהצטיינות.

ב-1944 נשלח, לאושוויץ, שם שהה במשך כאחד-עשר חודשים בטרם שוחרר על-ידי הצבא האדום. לאחר ששוחרר מן המחנה, החל במסע עקיף אל ביתו דרך אירופה המזרחית ועבר בארצות רבות עד שלבסוף הגיע לביתו לאחר עשרה חודשים. כתב זיכרונות, סיפורים קצרים, שירים ורומאנים. ידוע ביותר ביצירתו על השואה, ובמיוחד על תיאורו את הזמן שעבר עליו במספר מחנות עבודה מסונפים למחנה אושוויץ. ספרו "הזהו אדם", העוסק בתקופת שהותו באושוויץ, תואר כאחד מן הספרים החשובים שנכתבו במאה ה-20.

"הטבלה המחזורית" הוא קובץ סיפורים קצרים שפורסם לראשונה בשנת 1975. בשנת 2006, הכתיר המכון המלכותי של בריטניה את הקובץ כ-ספר המדע הטוב ביותר של כל הזמנים. הסיפורים עוסקים במגוון נושאים: חוויות ממחנה הריכוז נאצי, על העבודה ככימאי, אנקדוטות אמיתיות ופנטזיות דמיוניות היוצרים יחדיו נקודת מבט על חיי המחבר דרך משקפי מדע הכימיה. לכל אחד מעשרים ואחד הסיפורים, ניתן שם של יסוד מהטבלה המחזורית המתקשר בצורה כלשהי לסיפור. "אני כותב משום שאני כימאי. המקצוע שלי סיפק לי את החומר הראשוני, את הליבה שאליה אני מצרף את הדברים. [...] הכימיה היא מאבק עם החומר, יצירת מופת של רציונליות, משל קיומי. [...] הכימיה מלמדת את השכל לעמוד על המשמר. כאשר השכל נכנע, הנאציזם והפשיזם מתדפקים בפתח." (ראיון לרגל צאת הספר "הזהו אדם?")

ב-11 באפריל 1987 נפל לוי אל מותו מן הקומה השלישית בבניין מגוריו. קיימת סברה שהתאבד אך יש המטילים ספק בכך שזו הייתה התאבדות. בין הטיעונים: בהיותו כימאי, היה לוי יכול להתאבד באמצעות בליעת רעל, במקום לבחור במוות אלים; לוי לא השאיר אחריו כל מכתב התאבדות או הסבר; לוי החשיב את ההתאבדות כבריחה מאחריות ומדאגה למשפחתו.

(צילום: AFP)

דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד פרימו לוי, Primo Levi: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד