מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולד רואלד הופמן, Roald Hoffmann

22/07/2012
נולד רואלד הופמן, Roald Hoffmann (הגדל)

ב-18 יולי, 1937 נולד רואלד הופמן, Roald Hoffmann

רואלד הופמן הוא כימאי יהודי אמריקאי שקיבל ב-1981 את פרס נובל בכימיה יחד עם  פוקואי קנישי (Fukui Kenichi) על מחקריהם ביישום עקרונות קוונטיים להסבר של מנגנונים של תגובות כימיות.

הופמן נולד באירופה ומשפחתו הרחבה, "משפחה יהודית מאושרת", הושמדה עם הכיבוש הגרמני. הוא עצמו הועבר עם הוריו לגטו, ואחר כך למחנה עבודה. אביו הצליח להבריח אותו ואת אמו אל מחוץ למחנה, ואוקראיני טוב לב הסתיר אותם בעליית-גג של בית ספר עד שהצבא האדום שחרר את האזור, ב-1944. האב שנותר במחנה, הוצא להורג בידי הנאצים, מפני שניסה לארגן בריחה המונית מן המחנה.

לאחר נדודים רבים הגיע הופמן לארצות הברית ושם, ב-1962, לאחר שסיים את עבודת הדוקטורט שלו, החל שיתוף פעולה של הופמן עם (R.B. Woodward) רוברט ברנס וודוורד   כימאי אורגאני עתיר-מוניטין. בשנת 1965 פרסמו הופמן ו-וודוורד את תורתם על "עקרון שימור סימטרית האורביטאלים" בתגובות כימיות. בעזרת העיקרון הזה הראו כיצד ניתן לחזות, ועל-כן גם לתכנן, את המבנה הגיאומטרי הרצוי של תוצרי תגובה כימית. כללים אלו שניסחו השניים, ידועים עד היום בשם כללי "וודוורד-הופמן".

 למידע נוסף על תרומתו המדעית של הופמן, מומלץ מאמרו של ששון צחייק באתר הבא: http://www1.snunit.k12.il/heb_journals/mada/263130.html

 רואלד הופמן הוא הניגוד הקיצוני ביותר לדמות המקובלת של המדען ה"יבש", הלבוש חלוק לבן ומתעניין רק במולקולות ובמשוואות. מאמר מעולה המציג היבטים שונים של אישיותו מופיע ב: http://www.mada.org.il/education/hoffmann   

 

 

משמח לגלות כי עיריית ראשון לציון מצאה לנחוץ לכבד את הופמן ברחוב הקרוי על שמו. אין כל ספק שהופמן ראוי לכך.

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד רואלד הופמן, Roald Hoffmann: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד