מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולד ריצ'רד אקסל שחקר כיצד מזהים ריחות

26/06/2016 13:55:54
נולד ריצ'רד אקסל שחקר כיצד מזהים ריחות (הגדל)

ב-2 ביולי 1946 נולד ריצ'רד אקסל שחקר כיצד מזהים ריחות (Richard Axel)

ריצ'רד אקסל הוא נוירוביולוג יהודי אמריקאי, שזכה בפרס נובל לפיזיולוגיה לשנת 2004, יחד עם לינדה באק, על גילוי הדרך בה מזהה המוח ריחות שונים ומבדיל ביניהם.

 

הוא אקסל נולד בשכונה ענייה יחסית בניו יורק, בן בכור להורים יהודים שברחו לארצות הברית, מפולין, בעקבות כיבושה על ידי הנאצים במלחמת העולם השנייה. אביו היה חייט והוא עצמו התחיל לעבוד במקביל ללימודיו, כבר בגיל 11, כשליח, מלצר ועבודות מזדמנות נוספות מסוג זה. עם סיום בית הספר התיכון עבר אקסל לאוניברסיטת קולומביה והחל ללמוד שם, בכוונה להתמקד בספרות. במקביל הוא נאלץ גם לעבוד למחייתו והעבודה הזו כללה בין השאר גם שטיפת מבחנות במעבדה לביולוגיה.

מהר מאד הוא התקבל לעבודה באותה מעבדה כעוזר הוראה. במקביל ובהתאמה השתנה גם כיוון לימודיו, מספרות לביולוגיה. לקראת סוף שנות השבעים גילה אקסל, יחד עם חוקרים נוספים מאוניברסיטת קולומביה, שיטה להחדרת DNA זר, לתוך ה-DNA של תא מארח, כך שהתא ייצר חלבונים, כרצוננו. אוניברסיטת קולומביה רשמה פטנטים מתאימים על שיטה זו והרוויחה כתוצאה מ"הפטנטים של אקסל" כפי שהם קרויים, מעל 100 מיליון דולר. השיטה אפשרה לבודד גנים וכן לנתח איך הם פועלים.

דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד ריצ'רד אקסל שחקר כיצד מזהים ריחות: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד