מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולד יוסף גולדברגר, חוקר מחלת הפלגרה

26/06/2016 14:32:09
נולד יוסף גולדברגר, חוקר מחלת הפלגרה (הגדל)

ב-16 ביולי 1874 נולד יוסף גולדברגר, חוקר מחלת ה פלגרה ( Joseph Goldberger) )

יוסף גולדברגר היה רופא וחוקר מגיפות שגילה את הגורם למחלת ה פלגרה. הוא נולד בהונגריה כבן הצעיר בין ששה ילדים למשפחה יהודית שהיגרה ב-1883 לארה"ב והתיישבה במנהטן.

גולדברגר סיים את הכשרתו כרופא ב - 1895 והתחיל את דרכו ברפואה הפרטית אבל חש שהתעסקות זאת משעממת אותו באופן אינטלקטואלי. ב-1899 הוא הצטרף למערכת הבריאות הציבורית United States Public Health Service (PHS) . במסגרת זאת עסק בחקר מגיפות רבות כגון קדחת צהובה , טיפוס , קדחת דנגי ו טיפואיד  

ב-1914 התבקש גולדברגר לחקור את מחלת הפלגרה שהייתה נפוצה בעיקר בדרום ארה"ב. ההנחה הייתה כי המחלה מועברת על-ידי פרזיטים. התיאוריה של גולדברגר הייתה שזו מחלה תלוית דיאטה וקשורה לתירס. הוא החל בסדרת ניסויים, בעיקר על אסירים מתנדבים (שהובטח להם שחרור בתום המחקר).

 
palagra.jpg

הילידים באמריקה נהגו להשרות ולבשל את גרעיני התירס בתמיסה בסיסית (מים עם בסיס כגון סידן הידרוקסידי), תהליך המאפשר ספיגה במעי של ויטמין B 3   ושל החומצה האמינית החיונית טריפטופן, הנמצאים בתירס. אולם, לאחר כיבוש אמריקה, לא הייתה מודעות לחיוניותו של שלב זה בהכנת מאכלים המבוססים על תירס, בעיקר בדרומה של ארה"ב, באזורים בהם התזונה התבססה על קמח תירס.

ושל החומצה האמינית החיונית טריפטופן, הנמצאים בתירס. אולם, לאחר כיבוש אמריקה, לא הייתה מודעות לחיוניותו של שלב זה בהכנת מאכלים המבוססים על תירס, בעיקר בדרומה של ארה"ב, באזורים בהם התזונה התבססה על קמח תירס.

דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד יוסף גולדברגר, חוקר מחלת הפלגרה: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד