מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולד זלמן אברהם וקסמן, מגלה הסטרפטומיצין

26/06/2016 16:56:11
נולד זלמן אברהם וקסמן, מגלה הסטרפטומיצין (הגדל)

ב-22 ביולי 1888 נולד זלמן אברהם וקסמן, מגלה הסטרפטומיצין (Selman Abraham Waksman)

 

זלמן אברהם וקסמן היה ביוכימאי ומיקרוביולוג אמריקאי יהודי יליד אוקראינה, חתן פרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה לשנת 1952 על גילוי הסטרפטומיצין.

וקסמן נולד באוקראינה וסיים את התיכון באודסה. הוא היגר לארצות הברית ושם סיים בשנת 1915 תואר ראשון בחקלאות באוניברסיטת ראטגרס. מחקרו עסק בתחום החיידקים שוכני האדמה בתחנת הניסיונות החקלאית של ניו ג'רזי והוא השלים לימודי התואר השני בשנת 1916, באותה שנה הוענקה לו אזרחות אמריקאית והוא מונה לעמית מחקר באוניברסיטת קליפורניה בברקלי, שם אף סיים לימודי דוקטורט בביוכימיה בשנת 1918.

עיקר מחקרו התרכז ביצורים שחיו באדמה ובתוצרי הפירוק שלהם, מחקר שהביא לגילוי הסטרפטומיצין ולמספר תרופות אנטיביוטיות נוספות.

גילוי הסטרפטומיצין, ובעיקר פרס נובל שניתן עבורו, גרם למחלוקת חמורה בין וקסמן ומי שהיה סטודנט שלו – אלברט שץ ((Albert Schatz.ב-1943 החל שץ כסטודנט במחקר המסוכן לגילוי תרופה לשחפת, במעבדתו של וקסמן. שץ היה ידוע באדיקותו למחקר, וישן בחממה ליד המעבדה. לאחר נישואיו, ובעקבות מצבו הכלכלי הירוד, העבירו בני הזוג את מיטתם למחסן זה, ושם חיו. לאחר שלושה חודשים בתנאים אלו, הצליח שץ לבודד ולזהות שני סוגי אקטינובקטריה אשר יכולים להפסיק את גדילתם של חיידקים המחוסנים לפניצילין - אחד מהם נבחר כתרופה הנקראת סטרפטומיצין. על גילוי זה קיבל וקסמן את פרס נובל ב-1950 ושנתיים לאחר מכן תבע שץ את ההכרה בו כשותף בכיר בגילוי, בבית המשפט האמריקני. לאחר כמה חודשים של הדיינות ובתיווך הנהלת אוניברסיטת ראטגרס, וקסמן ובעיקר אוניברסיטת ראטגרס הכירו באופן רשמי בפועלו של שץ, ובהסכם בוררות ביניהם נקבעה חלוקה חדשה של כספי הפרס שהולכים כולם למוסד האוניברסיטה, כששץ מקבל מתוך כסף זה 3 אחוז, וקסמן 10 אחוז ושאר החוקרים שבעה אחוז‏‏. במסגרת ההסכם הוכר גם חלקו של שץ בגילוי הסטרפטומיצין‏‏. פרס נובל ניתן לוקסמן על פועל חייו במסגרת המעבדה, ולכן ועדת הפרס לא דנה בשץ כמועמד לעניין.

דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד זלמן אברהם וקסמן, מגלה הסטרפטומיצין: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד