מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולד איזידור אייזק רבי שחקר את התכונות המגנטיות של גרעיני אטומים

26/06/2016 17:03:20
נולד איזידור אייזק רבי שחקר את התכונות המגנטיות של גרעיני אטומים (הגדל)

ב- 29 ביולי 1898 נולד איזידור אייזק רבי שחקר את התכונות המגנטיות של גרעיני אטומים (Isidor Isaac Rabi)

 

איזידור אייזק רבי היה פיזיקאי יהודי-אמריקאי שנולד בגליציה (אז בשליטת האימפריה האוסטרו-הונגרית) למשפחה יהודית דתית שבה שפת הדיבור בבית הייתה יידיש. הוא קיבל את פרס נובל לפיזיקה לשנת 1944.

זמן קצר לאחר שנולד איזידור היגר אביו, דוד רבי, לארצות הברית. אמו של רבי, ובנם הצטרפו לאב חודשים מספר אחר כך. כילד גילה רבי עניין במדע. מאמרו הראשון, על מיקרופון קיבולי, התפרסם במגזין חובבי רדיו עוד בהיותו בבית הספר היסודי. לאחר שקרא על המודל ההליוצנטרי של ניקולאוס קופרניקוס הודיע להוריו כי הפך אתיאיסט ובחגיגת הבר מצווה שלו נשא נאום ביידיש על הפקת אור מחשמל. כאשר סיים את בית ספר התיכון, החל רבי בלימודי הנדסת חשמל באוניברסיטת קורנל, אולם עד מהרה שינה את מסלול לימודיו לכימיה. בחודש יוני 1919 קיבל תואר ראשון בכימיה, אולם כיוון שבתעשיית הכימיה מיעטו לקבל יהודים לעבודה, הוא לא קיבל הצעות עבודה כלשהן. במשך תקופה קצרה עבד כמנהל חשבונות בחברה תעשייתית.

במרץ 1929 קיבל רבי הצעה למשרת מרצה באוניברסיטת קולומביה וזאת לאחר שדיקן הפקולטה לפיזיקה באוניברסיטה חיפש פיזיקאי תיאורטי להוראת פיזיקה סטטיסטית ולהוראת קורס בתחום החדש של מכניקת הקוונטים. רבי התקשה בעבודתו כמרצה ותלמידו לאון לדרמן זוכר כי לאחר הרצאותיו היו התלמידים פונים לספריה כדי לנסות ולהבין את נושא ההרצאה. נורמן רמזי, לימים חתן פרס נובל לפיזיקה, זוכר את הרצאותיו של רבי כ"איומות למדי". למרות חולשתו כמרצה, רבי הצליח לעורר השראה במספר תלמידים בולטים לשאוף לקריירה בתחום הפיזיקה. בשנת 1930 ביצע מספר מחקרים בתחום הכוחות הקושרים את הפרוטון. בשנת 1944 קיבל פרס נובל לפיזיקה על שיטת התהודה למדידת התכונות המגנטיות של גרעינים אטומיים. ההתנהגות המחזורית שחשף במסגרת ניסוייו, תנודות רבי, נושאת את שמו.

דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד איזידור אייזק רבי שחקר את התכונות המגנטיות של גרעיני אטומים: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד