מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

התגלה הפוזיטרון

18/08/2015
התגלה הפוזיטרון (הגדל)

ב-2 באוגוסט 1932 התגלה הפוזיטרון

 

 

פוזיטרון הוא חלקיק יסודי, האנטי-חלקיק של האלקטרון. הפוזיטרון דומה בתכונותיו לאלקטרון - מסתו וגודל הספין שלו זהים לאלו של האלקטרון, והמטען החשמלי שלו שווה בגודלו למטען האלקטרון אך הפוך בסימנו, כלומר מטען הפוזיטרון חיובי (ומכאן שמו), בניגוד למטען האלקטרון השלילי.

קיומו של הפוזיטרון נחזה בשנת 1928 על ידי פול דיראק . ניבוי זה אומת בשנת 1932 על ידי קארל דייוויד אנדרסון מהמכון הטכנולוגי של קליפורניה, אשר גילה את הפוזיטרון בקרינה קוסמית שהועברה דרך תא וילסון. שנתיים מאוחר יותר, התגלו הפוזיטרונים גם על כדור הארץ, בעקבות ניסויים ב רדיואקטיביות של בני-הזוג ארין ז´וליו-קירי ופרדריק ז´וליו-קירי .

מאז גילוי הפוזיטרון הוא "גויס" לשימוש ברפואה. פותחה שיטה הקרויה טומוגרפיה של פליטת פוזיטרונים (PET) שהיא סוג של הליך רפואה גרעיני המודד את הפעילות המטבולית של התאים של רקמות גוף. PET הוא למעשה שילוב של רפואה גרעינית וניתוח ביוכימי. השימוש בטכניקה זו הוא בעיקר בחולים עם מחלות מוח או לב וסרטן, PET עוזר לדמיין שינויים ביוכימיים המתרחשים בגוף, כגון חילוף החומרים (התהליך שבו תאים לשנות מזון לאנרגיה אחרי האוכל מתעכל ונספג בדם) של שריר הלב.

דרג את הכתבהדירוג כתבה התגלה הפוזיטרון: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד