מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולד ויליאם מורטון (William Thomas Green Morton)

18/08/2015
נולד ויליאם מורטון (William Thomas Green Morton) (הגדל)

ב-8 באוגוסט 1819 נולד ויליאם מורטון (William Thomas Green Morton)

 

ויליאם מורטון היה רופא שיניים אמריקאי אשר מייחסים לו כי ביצע את ההרדמה הראשונה בעזרת אֶתֶר ( דיאתיל אֶתֶר Diethyl ether).

האֶתֶר היה מוכר שנים רבות לפני כן, כבר בשנות ה-50 של המאה ה-19 גלו החוקרים את ההרגשה הטובה שיוצרת שאיפת אדי אֶתֶר - נוזל המתאדה במהירות באוויר. נערכו מסיבות שקראו להן "הילולות אֶתֶר", ורופאים רבים שהשתתפו בהן עמדו על טיבו של הגז. אחד הרופאים שהתרשם מהשפעתו של האֶתֶר על האדם היה דוקטור קרפורד לונג ( Crawford Williamson Long ) . בשנת 1842 סילק לונג בלי כאב גידול קטן מעורפו של חולה, ששאף לפני כן אֶתֶר לתוך ראותיו. זה היה השימוש הראשון בסם הרדמה יעיל בנתוח . אולם לונג לא פרסם את תגליתו , משום שרצה לבדק תחילה את השפעת האֶתֶר על מנותחים נוספים ולכן היא לא הייתה ידועה כלל בחוגי הרופאים.

לעומת לונג, עקר מורטון שן של אחד ממטופליו ב-13 באוקטובר 1846 בנוכחות קהל גדול באולם הנקרא עד היום "אולם האֶתֶר" בבית החולים של מסצ´וסטס.

מעניין לציין כי במקורות שלנו מוזכרות האפשרויות של הרדמה: על פי המדרש פרקי דרבי אליעזר , הפעם הראשונה בה בוצעה הרדמה לצורך חסיכת ומניעת כאב, הייתה בעת היווצרה של חווה מגופו של אדם הראשון.

"חס הקדוש ברוך הוא על האדם שלא להכאיבו, והפיל עליו שנת תרדימה, וישן לו, ולקח עצם מצלעותיו ובשר מלבו ועשאה עזר והעמידו כנגדו, והקיצו, וראה אותה שהיא עומדת כנגדיו, ואמר: זהו האשה, עצם מעצמי ובשר מבשרי שנאמר ויאמר האדם זאת הפעם עצם מעצמי ובשר מבשרי וכו´" מובא מתוך הויקיפדיה

דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד ויליאם מורטון (William Thomas Green Morton): 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד