מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולד ארווין שרדינגר Erwin Rudolf Josef Alexander Schrödinger

22/08/2011
נולד ארווין שרדינגר Erwin Rudolf Josef Alexander Schrödinger (הגדל)

ב-12 לאוגוסט 1858 – נולד ארווין שרדינגר Erwin Rudolf Josef Alexander Schrödinger

 

ארווין שרדינגר היה פיזיקאי אוסטרי שהתפרסם בזכות תרומתו למכניקת הקוונטים. ב- 1926, הוא פרסם בשנתון הפיזיקה מאמר על מכניקת הגלים: "קוונטיזציה כבעיית ערכים עצמיים". במאמר זה הוא הציג פיתוח של משוואת הגלים עבור מערכות תלויות בזמן, והראה כי המשוואה הניבה ערכים עצמיים של אנרגיה שתאמו לזה של אטום המימן.

על סמך קביעתו של לואי דה ברויי (Louis de Broglie) כי חלקיקים אלמנטריים נוהגים לפעמים כחלקיקים ולפעמים כגלים, כתב שרדינגר משוואה הקרויה משוואת שרדינגר עבור מה שקרא "פונקציית הגל" של החלקיק.

ב-1933 הוא קיבל את פרס נובל לפיזיקה ביחד עם פול דיראק (Paul Dirac), על גילוי צורות מועילות חדשות של התורה האטומית ובהן פיתוח משוואת שרדינגר. משוואה זו ממלאת במכניקת הקוונטים את התפקיד שממלאות משוואות התנועה של אייזק ניוטון (Sir Isaac Newton) במכניקה. אולם בניגוד למשוואות אלה שפתרונן נותן את המיקום והמהירות (או התנע) של החלקיק בכל זמן, פונקציית הגל שמתקבלת ממשוואת שרדינגר מאפשרת לדעת רק את ההסתברות שהחלקיק יהיה במקום מסוים או עם תנע מסוים.

המאמר עורר הד ברחבי העולם. הכריזו עליו כהישג החשוב של המאה ה-20, והוא יצר מהפכה במכניקת הקוונטים, בפיזיקה ובכימיה. תרומה נוספת של שרדינגר היא הניסוי המחשבתי – מהו פרדוקס החתול של שרדינגר?

דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד ארווין שרדינגר Erwin Rudolf Josef Alexander Schrödinger: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד