מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולד כריסטיאן אייקמן, Christiaan Eijkman

23/07/2012
נולד כריסטיאן אייקמן, Christiaan Eijkman (הגדל)

ב-11 אוגוסט, 1858 נולד כריסטיאן אייקמן, Christiaan Eijkman

 
כריסטיאן אייקמן היה רופא הולנדי שקיבל ב-1929 את פרס נובל ברפואה ופיזיולוגיהעל מחקריו שהובילו להבנת המושג "ויטמין". הוא עבד באינדונזיה וחקר את מחלת הברי-ברי (Beriberi). תסמייני המחלה הם – חולשה, עצבנות, חוסר תיאבון, בחילה, רעד בגפיים,ירידה במהירות הרפלקסים, הפרעה בקצב הלב, הגדלת הלב ובלבול. אי-טיפול עלול להוביללדום לב ולמוות.
אייקמן היה בטוח שהמחלה נגרמת בגלל הדבקה חיידקית אבל, למרבית המזל, הדבר לא מנעממנו לחקור את הבעיה בראש פתוח. הוא השתמש בתרנגולות ומצא, לבסוף, שהמחלה נגרמתבגלל המזון שניתן לעופות. הוא גילה שאם מאכילים אותן באורז לבן, מקולף, הופיעוהתסמינים אך אם נתנו לעופות אורז לא מקולף, הן החלימו.
בשנת 1911 הצליח כימאי צעיר - קזימיר פאנק (Kazimierz Funk) לגבש מתוך קליפות שלגרגרי אורז גבישים של חומר שהכיל קבוצת–NH2 . פאנק היה בטוח כי החומרשגיבש הוא "הגורם הנוגד ברי-ברי", והוא כינה אותו ויטאמין, vitamine) באנגלית): vita מלשון חיים, ו- amine הוא שם הקבוצה( -NH2)

כיום ידוע כי פאנק טעה, אך השם "ויטמינים" לקבוצת החומרים החיוניים לפעילות תקינה של הגוף, נשאר. כיום ידוע כי הברי-ברי היא מחלה הנגרמת כתוצאה מחוסר בוויטמין B1 (תיאמין).

 

ידוע כי הויטמין הזה משמש כקו-פקטור של 3 אנזימים. שניים מהם, פירוואט דה-הידרוגנאז (Pyruvate dehydrogenase) ו α-קטו-גלוטראט דה-הידרוגנאז (α-ketoglutarate dehydrogenase), משתתפים במעגל קרבס, והשלישי, טראנסלוקאז (Translocase), משתתף במסלול הפנטוזות הפוספטיות.

ישנן דעות שונות באשר לפירוש השם ברי-ברי אך הן כולן מיוחסות לעייפות. אחת הדעות היא כי מקור השם בסינהלה, שפתה הרשמית של סרי לנקה, הוא "אני לא יכול, אני לא יכול".

 

אם נראה כאילו כל הדיון בתיאמין יש לו, אולי, רק חשיבות היסטורית, לצערנו הדבר אינו נכון. בתחילת נובמבר 2003 אובחנו בארץ 23 תינוקות שסבלו הפרעות נוירולוגיות ואחרות. שלושה מהילדים מתו, ואחרים סובלים עד היום מליקויים התפתחותיים, עיוורון, חירשות ותסמינים נוספים. המשותף לכל הנפגעים היה הזנה ממושכת ובלעדית בחלב צמחי (על בסיס סויה) מתוצרת חברת הומאנה (Humana) הגרמנית, שייבאה לישראל חברת רמדיה. לפרטים נוספים על גילויו של הויטמין הראשון בעולם מומלץ המאמר: http://telem.openu.ac.il/courses/c20214/thiamine-g.htm  

דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד כריסטיאן אייקמן, Christiaan Eijkman: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד