מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נהרג הנרי מוזלי, Henry Moseley

23/07/2012
נהרג הנרי מוזלי, Henry Moseley (הגדל)

ב-10 באוגוסט, 1915 נהרג הנרי מוזלי, Henry Moseley

 

הנרי מוזלי היה פיזיקאי אנגלי שתרומתו למדע הייתה בגילוי של היחס המתמטי הסיסטמתי בין אורכי הגל של גלי X הנפלטים מיסודות שונים ובין המספר האטומי של יסודות אלה (חוק מוזלי). לגילוי היחס הזה הייתה חשיבות מכיוון שהיא הצדיקה את התפיסה של מודל האטום שבו הגרעין מכיל את המטען החיובי של האטום וכך גם הוסבר הקשר בין מיקומו של יסוד במערכה המחזורית ובין מספר הפרוטונים בגרעין האטום – המספר האטומי של היסוד.

 עם פיתוח הטבלה המחזורית של היסודות השתמשו הכימאים במונח "מספר אטומי" לציון מקומו הסידורי של היסוד בטבלה. מנדלייב  סידר בטבלה שלו את היסודות לפי דמיון בתכונות כימיות. בסדר הזה, לפי המשקל האטומי, יש כמה אי-התאמות. למשל, משקלו האטומי של יוד הוא מעט נמוך מזה של טלור אבל לפי התכונות הכימיות מקומו של הטלור בטבלה הוא לפני היוד. אי ההתאמות הללו הוסברו באופן מדעי במחקרו של מוזלי בו הוא גילה קשר ישיר בין אורך הגל של קרני X  הנפלטים מיסוד המופגז בקרן אלקטרונים, לבין מקומו בטבלה המחזורית.

בשנת 1914, עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה התנדב מוזלי לצבא הבריטי ונהרג, בהיותו בן 27 שנים בלבד, ב- קרב גליפולי . יש הטוענים שאילו היה מוזלי נשאר בחיים היה מקבל את פרס נובל בפיזיקה ב- 1916, פרס שלא ניתן כלל בשנה הזאת.

דרג את הכתבהדירוג כתבה נהרג הנרי מוזלי, Henry Moseley: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד