מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולד אלכסנדר פלמינג, Alexander Fleming

23/07/2012
נולד אלכסנדר פלמינג, Alexander Fleming (הגדל)

ב-6 באוגוסט, 1881 נולד אלכסנדר פלמינג, Alexander Fleming

אלכסנדר פלמינג היה ביולוג ופרמקולוג סקוטי אשר גילה את ה פניצילין , חומר אנטיביוטי שהציל ממוות מיליוני בני אדם. על תרומתו זו קיבל פלמינג, יחד עם ארנסט צ'ין (Ernst Chain) והווארד פלורי (Howard Florey) ב-1945 את פרס נובל לפיזיולוגיה ורפואה.

אלכסנדר פלמינג נולד בסקוטלנד וגדל במשפחה בת שמונה ילדים. הוא התעניין מאוד בטבע ואהב לשוטט ביערות ובשדות שליד ביתו ולהסתכל על הצמחים ועל בעלי-החיים. בגיל 20 החל פלמינג להתכונן לבחינות הכניסה לבית-הספר לרפואה וכאשר סיים את הבחינות התברר שהצליח בהן יותר מכל נבחן אחר בבריטניה והוא החל ללמוד רפואה. לאחר מכן עבר לעבוד במעבדתו של רייט ( Sir Almroth Wright ). פלמינג זנח את לימודי הרפואה והצטרף למעבדה של רייט. מכאן והלאה הוא השקיע את כל מרצו בחקר המיקרואורגניזמים.

 במלחמת העולם הראשונה שירת פלמינג כקצין רפואה בשירות הבריטי במשך כארבע שנים. השירות הצבאי חשף אותו למגוון גדול של נפגעי זיהום חיידקי, והוא נִצֵּל את ההזדמנות כדי להמשיך את מחקריו בנוגע להידבקות בזיהומים ולמאבק בהם. בין השאר, חקר פלמינג את החיידק סטפילוקוקוס הגורם לזיהומים וגידל תרביות חיידקים בצלוחיות תרבית במעבדתו.

 בשנת 1928 יצא פלמינג לחופשה קצרה. עם שובו, הוא שם לבו לעובש הגדל בכמה מהצלוחיות. בעת שהלך לנקות אותן, הוא הופתע לגלות שכל מושבות החיידקים שהיו בקרבת העובש הגדל נהרסו. העובש היה פניציליום , פטרייה נדירה שצמחה במעבדה אחרת שהייתה בקומה שמתחת לקומת מעבדתו של פלמינג.

פלמינג עמד על חשיבותו של הגילוי המקרי והמשיך לחקור את תכונותיו של העובש כקוטל חיידקים. הוא גילה כי חומר פעיל מסוים בתוך העובש אותו כינה בשם "פניצילין". הוא הגורם להרס דופן התא של חיידקים, בעיקר חיידקים גרם-חיוביים.

מולקולת הפניצילין קטנה ופשוטה. היא מורכבת מחלק קבוע, בעל שתי טבעות, ומחלק משתנה - קבוצה (או "שרשרת") צדדית המסומנת באות עם שינוי הקבוצה הצדדית מתקבל סוג שונה של פניצילין; השם "פניצילין" מתייחס, בהתאם לכך, לקבוצה שלמה של תרופות. הטבעת המרובעת היא האתר הפעיל בפניצילין, והיא זו הפועלת נגד דופן התא של החיידקים. הטבעת מכילה קבוצת קרבוניל (C=O) ומיד לצידה אטום חנקן.

דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד אלכסנדר פלמינג, Alexander Fleming: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד