מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולד פול דיראק Paul Adrien Maurice Dirac

15/08/2016 15:00:16
נולד פול דיראק Paul Adrien Maurice Dirac (הגדל)

ב-8 באוגוסט 1902 נולד פול דיראק ( Paul Adrien Maurice Dirac )

פול דיראק נולד באנגליה. אביו היה מהגר משווייץ שלימד צרפתית לפרנסתו ואמו הייתה בתו של ימאי. שנות חייו הראשונות של דיראק לא היו מאושרות מכיוון שאביו היה קפדן במיוחד. הוא התחנך בבית הספר היסודי בישופ ואחר-כך בקולג' הטכני. האחרון היה מוסד, הקשור ל אוניברסיטת בריסטול , שתמך בנושאים מדעיים ושפות מודרניות (שילוב מוזר למדי באותה תקופה, בה החינוך בבריטניה עדיין היה מחויב למקצועות הקלאסיים, דבר שדיראק בירך עליו שנים אחר-כך).

דיראק למד הנדסת חשמל באוניברסיטת בריסטול. לאחר שעבד במשך תקופה קצרה כמהנדס, הוא החליט שייעודו האמיתי היה בפיזיקה מתמטית. הוא סיים תואר במתמטיקה בבריסטול בשנת 1923 ואז קיבל מלגת מחקר ב קיימברידג', שם שהה במשך רוב הקריירה שלו. בקיימברידג' הוא התחיל להתעניין ב תורת היחסות הכללית וב מכניקת הקוונטים ועבד תחת הנחייתו של ראלף פוולר .

בשנת 1926 הוא פיתח גרסה של מכניקת הקוונטים שהשלימה את עבודתו הקודמת של ורנר הייזנברג ב"מכניקת מטריצות" ואת זו של ארווין שרדינגר על פונקציות-גל והפך אותן לנוסחה מתמטית אחת שהייתה קשורה לערכים עם אופרטורים הפועלים במרחב הילברט של וקטורים המתארים מצב של מערכת פיזיקלית. על עבודתו זו הוא קיבל תואר  Ph.D. מקיימבריג'.

שנתיים לאחר מכך, בהתבססו על עבודותו של  וולפגנג פאולי על מערכות ספין לא-יחסותיות, פיתח את ,משוואת דיראק משוואה יחסותית המתארת חלקיקים אלמנטריים בעלי ספין 1/2, שעימם נמנים האלקטרונים. המשוואה ניבאה את קיומם של אנטי-חלקיקים . עבודה זו הובילה את דיראק לחזות את קיומו של ה פוזיטרון , ה אנטי-חלקיק של האלקטרון.

הפוזיטרון נצפה לבסוף בניסוי בשנת 1932, בידי קארל אנדרסון . דיראק תרם גם בהסבר המקור היחסותי ל ספין הקוונטי.

דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד פול דיראק Paul Adrien Maurice Dirac: כוכב 1
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
עבור לתוכן העמוד