מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולד סלבדור אדוארד לוריא (Salvador Edward Luria)

15/08/2016 15:59:36
נולד סלבדור אדוארד לוריא (Salvador Edward Luria) (הגדל)

ב-13 באוגוסט 1912 נולד סלבדור אדוארד לוריא (Salvador Edward Luria)

סלבדור לוריא היה מיקרוביולוג אמריקאי, ממוצא איטלקי יהודי, חתן פרס נובל לרפואה לשנת 1969 על מחקריו פורצי הדרך בביולוגיה מולקולארית על בקטריופאג'ים.

לוריא נולד באיטליה למשפחה יהודית אמידה. הוא סיים את בית הספר לרפואה באוניברסיטת טורינו (University of Turin) בשנת 1935. בין השנים 1936-1937 שירת בצבא האיטלקי כקצין רפואה ולאחר מכן למד רדיולוגיה באוניברסיטת רומא. כאן שמע לראשונה את התיאוריות של מקס דלבריק על הגן כמולקולה והחל לפתח שיטות כדי לבדוק את התיאוריה הגנטית עם בקטריופאג'ים, שהם וירוסים החודרים אל החיידק.

בשנת 1938 קיבל מלגת לימודים בארצות הברית, אך זמן קצר לאחר קבלת המלגה אסר בניטו מוסוליני על יהודים מלקבל מלגות מחקר אקדמאיות וזו נשללה מלוריא. בשנת 1938, כאשר לא מצא מקורות מימון אחרים לנסיעתו לארצות הברית, עזב את מולדתו לפריז. בשנת 1940, כאשר פלשו הנאצים לצרפת, נמלט על אופניים למרסיי ושם קיבל אשרת הגירה לארצות הברית.

בשנת 1943 ביצע יחד עם דלבריק את הניסוי שהביא לפרסומו ובו הדגים באופן סטטיסטי כי תורשה בחיידק חייבת להיות על פי עקרונותיו של דרווין ולא של למארק וכי מוטציות בחיידק, המתרחשות באופן אקראי, עדיין יכולות ליצור חסינות לוירוס, אף ללא נוכחותו של הוירוס. העובדה כי ברירה טבעית נכונה גם לגבי חיידקים, היא בעלת משמעויות מרחיקות לכת. לדוגמה, היא מסבירה כיצד חיידקים מפתחים עמידות כנגד אנטיביוטיקה.

דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד סלבדור אדוארד לוריא (Salvador Edward Luria): 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד