מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולד נייל ברטלט Neil Bartlett

7/10/2015
נולד נייל ברטלט Neil Bartlett (הגדל)

ב-15 בספטמבר 1932 נולד נייל ברטלט Neil Bartlett

אחת הביוגרפיות של ברטלט נפתחת במילים הבאות: "בערבו של ה-23 במרץ, 1962, ניל ברטלט שעבד לבדו במחלקה לכימיה באוניברסיטה של קולומביה הבריטית (UBC), שינה את פניה של הכימיה. עד לתאריך הזה, כל ספרי הכימיה נכתבו באמונה שהיסודות של הטור השביעי (הגזים האציליים (Rn ,Xe ,Kr ,Ar ,Ne ,He -, אינם מסוגלים להתרכב עם יסודות אחרים. אמונה זו הביאה להנחה ש"אטומים שואפים למצב של קליפה חיצונית מלאה".

ברטלט נולד באנגליה ואחד הזיכרונות שנחקקו במוחו היה ניסוי שביצע בגיל 12 במעבדת בית הספר העממי – הערבוב של תמיסת אמוניה עם תמיסת נחושת גופרתית, דבר שגרם ליצירת "גבישים יפים". הוא החל להתעניין בכימיה ובנה מעבדה במרתף של בית הוריו.

לאחר שסיים את לימודיו באוניברסיטה עסק ברטלט ביסוד פלואור ובתרכובותיו ולא התעניין כלל בגזים האצילים אבל ב-1961 הוא ניסה, יחד עם סטודנט שלו, לחקור תרכובת שיצר עוד בזמן לימודיו ומצא כי התרכובת הכילה חמצן, פלטינה ופלואור – O2PtF6. עוד לפני כן הגיע ברטלט למסקנה שחוסר הפעילות של הגזים האצילים עשוי לנבוע מהחומרים שניסו להשתמש בהם בתגובות אתם ולא כתוצאה מחוק טבע כלשהו. הוא ניסה לערבב קסנון עם פלטינה הקסהפלואוריד, PtF6, וקיבל מלח מוצק Xe+[PtF6] וכך היה הכרח לשכתב את כל ספרי הלימוד בכימיה.  

דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד נייל ברטלט Neil Bartlett: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד