מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולד ג´יימס ב. סומנר

3/11/2014
נולד ג´יימס ב. סומנר (הגדל)

ב- 19 נובמבר 1887 נולד ג´יימס ב. סומנר, James B. Sumner

סומנר נולד במסצ´וסטס בארצות הברית, אבותיו היו פוריטנים שהגיעו מאנגליה ב-1836 (פוריטניות הייתה תנועה דתית נוצרית שהתפתחה במאות ה־16 וה־17 באנגליה ולאחר מכן גם בניו אינגלנד, בארצות הברית. הפוריטנים בקשו "לטהר" את הכנסייה האנגליקנית מן ההשפעה הקתולית. ונרדפו באנגליה).

בלימודיו בתיכון השתעמם סומנר מכל המקצועות למעט כימיה ופיזיקה. בגיל 17 הוא איבד את ידו השמאלית בתאונת צייד. היות והיה איטר, היה עליו להסתגל לשינוי משמעותי בחייו, כלומר ללמוד להשתמש בידו החלשה. כאשר סיים את לימודיו במכון הפולי טכני, הוא הגיע לאוניברסיטת הרווארד במטרה לעבוד עם פרופסור אוטו פלין לשם קבלת דוקטורט. בראיון הראשון שלו הציע לו פלין לעבור ללמוד משפטים מכיוון שאין סיכוי שיוכל בעתיד לעסוק בכימיה בגלל נכותו.

סומנר התעקש ולא רק שהצליח בלימודיו אלא גם קיבל פרס נובל לכימיה לשנת 1946, במשותף עם שני עמיתים, "על תגליתו כי ניתן לגבש אנזימים".

כאשר החל סומנר את עבודתו, לא היה ידוע שניתן למצות ולגבש אנזימים. יתר על כן, גם לא היה ברור שאנזימים הם חלבונים. ב-1925 הוכיח סומנר כי הדבר אפשרי וגיבש, לאחר תשע שנים של עבודה, את האנזים אוריאז (Urease) המזרז את ההידרוליזה של שתנן לפחמן דו-חמצני ואמוניה:

ניסוח התגובה הוא:

דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד ג´יימס ב. סומנר: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד