מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולדה ליזה מַיְיטנֶר

7/11/2011
נולדה ליזה מַיְיטנֶר (הגדל)
ב-17 בנובמבר (לפי התאריך העברי) 1878, נולדה ליזה מַיְיטנֶר, Meitner Lise

ליזה מייטנר הייתה פיזיקאית יהודיה שנולדה בוינה למשפחה לא דתית ומאוחר יותר התנצרה, דבר שלא עזר לה בזמן מלחמת העולם השניה. היא התמחתה בפיזיקה גרעינית ועבדה עם הכימאי הגרמני אוטו האן (Otto Hahn) במשך כשלושים שנה.

יחד הם גילו את התופעה של ביקוע גרעין האורניום (fission) ועל תגלית זאת קיבל האן את פרס נובל לכימיה ב-1944 ואילו תרומתה של מייטנר לא הוזכרה כלל. קיימת טענה כי האן, בהיותו כימאי, לא הבין את מה שגילה. מהמכתבים שנשתמרו עולה כי האן האמין כי ביקוע גרעיני הוא בלתי אפשרי. מייטנר הייתה הראשונה שהבינה כי גרעין האטום יכול להתפצל לחלקים קטנים יותר.

כשהוענק הפרס על התגלית לאוטו האן לבד, הוא העדיף לשתוק. כשעלה היטלר לשלטון ב-1933 הייתה מייטנר בעמדה בכירה בפקולטה למדעים באוניברסיטת ברלין. כאזרחית אוסטרית, היא לא נאלצה לעזוב את משרתה ואת ביתה כשאר עמיתיה היהודים, בכללם אחיינה הפיזיקאי אוטו פריש (Otto Frisch). היא התעלמה מהמתרחש סביבה והשקיעה את מלוא זמנה ומרצה במחקריה. כאשר נאלצה מייטנר לעזוב את גרמניה היא עברה לשבדיה, וקיבלה אזרחות שבדית ב-1949 אך עברה לאנגליה, שם נפטרה ב-1968. לבקשתה היא נקברה בכנסייה בבראמליי בהמפשייר, לצד אחיה וולטר שנפטר כ-4 שנים לפניה. אחיינה אוטו פריש רשם על מצבתה: "ליזה מייטנר: פיזיקאית שמעולם לא איבדה את אנושיותה"Lise Meitner: a physicist who never lost her humanity..

לקריאה נוספת:   http://www.mada.org.il/education/meitner  

דרג את הכתבהדירוג כתבה נולדה ליזה מַיְיטנֶר: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד