מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולד יוהנס רידברג שפיתח נוסחה לחישוב קווי פליטה באטום

2/11/2015
נולד יוהנס רידברג שפיתח נוסחה לחישוב קווי פליטה באטום (הגדל)
ב-8 בנובמבר 1854 נולד יוהנס רידברג שפיתח נוסחה לחישוב קווי פליטה באטום ( Johannes Rydberg )

יוהנס רוברט רידברג היה פיזיקאי הידוע בעיקר בשל פיתוח נוסחת רידברג ב-1888, נוסחה המשמשת לניבוי אורכי הגל של פוטונים בקרינה אלקטרומגנטית הנפלטת כאשר יש שינוי ברמת האנרגיה של האטום.

רידברג נולד בהלמסטד בשוודיה לאב שעסק במסחר אך נפטר כאשר בנו היה בן ארבע והמשפחה נותרה במצב כלכלי גרוע. הוא למד באוניברסיטת לונד כשהמקצוע הראשי שלו היה מתמטיקה וב-1879 קיבל דוקטוראט. שנה לאחר מכן הוא התמנה למרצה למתמטיקה אך ההתעניינות שלו עברה לפיזיקה מתמטית ולחידושים שבתובנה של מבנה האטום.

בשנת 1913 הציע נילס בוהר מודל של מבנה האטום. המתואר כגרעין הטעון מטען חשמלי חיובי, שמסביבו מסתובבים אלקטרונים במסלולים סגורים. התוספת של בוהר הייתה כי לא כל מסלול אפשרי, אלא רק מסלולים שבהם התנע הזוויתי של האלקטרונים מהווה כפולה שלמה של קבוע פלאנק המצומצם (המסומן לרוב ב-ħ ). מעבר האלקטרון בין מסלול למסלול (כלומר בין רמות אנרגיה) הוא מיידי ומלווה בפליטה או בבליעה של פוטון - מנה (קוונטה) של קרינה אלקטרומגנטית.

הצלחת המודל נבעה בעיקר מהסברתו את נוסחת רידברג לחישוב קווי הפליטה , למרות שהנוסחה אוששה זה מכבר על ידי ניסוי, היא לא הוסברה תיאורטית עד לפרסום מודל האטום של בוהר.

דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד יוהנס רידברג שפיתח נוסחה לחישוב קווי פליטה באטום: כוכב 1
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
עבור לתוכן העמוד