מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולד אברהם הרשקו

16/12/2014
נולד אברהם הרשקו (הגדל)

ב-31 דצמבר, 1937 – נולד אברהם הרשקו, Avram Hershko

אברהם הֶרְשְׁקוֹ הוא ביוכימאי ישראלי, חתן פרס נובל לכימיה לשנת 2004, ביחד עם אהרן צ´חנובר ואירווין רוז "על גילוי אחד מהתהליכים המחזוריים החשובים ביותר בתא המאפשר את פירוק החלבונים". ועדת הפרס כתבה בהחלטתה: "כשהמערכת לא עובדת כראוי אנחנו נעשים חולים: סרטן צוואר הרחם וסיסטיק פיברוזיס הם שתי דוגמאות לכך. עבודתם של השלושה עזרה לפתח תרופות שיכולות להתמודד עם המצבים הללו".

אברהם הרשקו נולד בהונגריה. בזמן מלחמת העולם השנייה נלקח אביו לעבודות כפייה ונפל בשבי הסובייטי. הרשקו נכלא עם אמו ואחיו בגטו ולאחר פירוקו נשלחו הרשקו ומשפחתו למחנה ריכוז באוסטריה. ב-1950 עלתה המשפחה לישראל והתיישבה בירושלים. ב-1972 הוא הקים את מעבדתו בפקולטה לרפואה של הטכניון בחיפה, שבה הוא עובד מאז ובה ניסה לגלות כיצד מפורקים החלבונים בתא. במשך תקופה ארוכה התעניינו הביוכימאים כיצד נוצרים חלבונים בתא החי. משום מה לא עניין אותם התהליך ההפוך, כלומר השאלה כיצד ומתי גומרים חלבונים את חייהם. פריצת הדרך בנושא זה נעשתה כאשר מצאו הרשקו וחבריו, ביניהם אהרן צ´חנובר , שהיה אז תלמידו לתואר דוקטור, שחלבונים המיועדים לפירוק מסומנים באמצעות קישור לחלבון אשר נקרא אוביקוויטין (יוביקוויטין)

החוקרים רצו לבדוק כיצד התא ´יודע´ מתי לתקן או לסלק חלבונים ישנים או פגומים. הם גילו שיש חומר המסמן חלבונים פגומים או ישנים. למולקולה הזאת קראו החוקרים "אוביקווטין" או בסלנג" ´תג המוות´. מולקולת האוביקווטין נדבקת לחלבונים פגומים, או מיותרים, ומסמנת לחומרים אחרים בתא שצריך לפרקם. אוביקווטין לא רק מסמן את החלבונים שמיועדים לפירוק אלא מוביל אותם אל מבנה בתוך התא שנקרא ´פרוטאוזום´ שהוא האזור שבו מפורקים החלבונים.

קישור לסרטון המתאר את התהליך.

דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד אברהם הרשקו: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד