מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולד תאודור שוואן שטבע את המונח ''מטבוליזם''

29/11/2015
נולד תאודור שוואן שטבע את המונח ''מטבוליזם'' (הגדל)

ב- 7 בדצמבר 1810 נולד תאודור שוואן (Theodor Schwann) שטבע את המונח "מטבוליזם"

תאודור שוואן היה פיזיולוג גרמני. נולד בעיר נויס בגרמניה, אביו היה צורף ואחר כך מדפיס. שוואן למד באוניברסיטה הישועית בקלן ואחר כך בבון שם פגש את ג'ואנס פטר מולר (Johannes Peter Müller) שהשפיע רבות על עבודותיו, ואכן, עבודתו החשובה ביותר של שוואן נעשתה במהלך ארבע השנים שבילה תחת השפעתו של מולר בברלין.

מבין תרומותיו הרבות לתחום הביולוגיה ניתן למנות את התפתחות תיאוריית התא.

עד לבניית המיקרוסקופים הראשונים, בתחילת המאה ה- 17, אי אפשר היה לראות עצמים הקטנים מאלה הנראים בעין בלתי מזוינת, ואיש לא העלה על דעתו כי יצור חי יכול להיות קטן מזה הנראה בעין. על רקע זה התקבלה בהפתעה תגליתו של החוקר האנגלי רוברט הוק (Robert Hooke) אשר שכלל את המיקרוסקופ והתבונן דרכו בחתכים דקים של צמחים שונים. על יסוד התיאורים של הוק ושל החוקרים בתקופתו אפשר היה לקבוע, כי יש צמחים שבהם חלקים הבנויים מתאים.

אבל רק כעבור יותר ממאה וחמישים שנה הועלתה האפשרות שכל הצמחים והיצורים החיים בנויים תאים. תרומתו של שוואן הייתה המסקנה שהתאים הם יחידות חיים עצמאיות, וכך הונח היסוד למה לתיאוריית התא.

תרומות נוספות שלו היו הגילוי של התאים שיוצרים את סיבי העצב, במערכת העצבים ההיקפית. לכבודו תאי שוואן. בנוסף גילה שוואן את סיבי השריר בושט העליון ויזם מחקר להתמתחות השריר (שמאז הורחב רבות על ידי אמיל דו בויס רימונד (Emil du Bois-Reymond) ורבים אחרים). בנוסף לזה מולר כיוון את תשומת לבו של שוואן לתהליך העיכול, ובשנת 1836 שוואן בודד אנזים חיוני לעיכול וקרא לו בשם פפסין. במסגרת מחקריו אלה הוא גם היה הראשון שהציע את המונח מטבוליזם (חילוף חומרים).

דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד תאודור שוואן שטבע את המונח ''מטבוליזם'': 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד