מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולד אדוארד לורי טטום

29/11/2015
נולד אדוארד לורי טטום (הגדל)

ב-14 בדצמבר נולד אדוארד לורי טטום ( Edward Lawrie Tatum )

אדוארד טטום היה ביוכימאי אמריקאי שזכה בפרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה יחד עם ג'ורג' בידל ויהושע לדרברג על גילוי תפקיד הגנים בניהול תהליכים ביוכימיים בתא.

טטום נולד בבולדר שבקולורדו, ארצות הברית. אביו היה פרופסור לפרמקולוגיה באוניברסיטת ויסקונסין-מדיסון. ב-1931 סיים תואר ראשון בכימיה באוניברסיטת ויסקונסין ואת הדוקטורט שלו בביוכימיה, על תזונה ומטבוליזם של בקטריות, הגיש בשנת 1934. מחקרו ועבודתו על הדוקטורט שלו הניחו את היסודות לעבודתו בהמשך. בשנת 1937, כאשר הפך לשותפו למחקר של ג'ורג' בידל (George Wells Beadle) באוניברסיטת סטנפורד. מחקרם בשנים אלו הוא שזיכה אותם בפרס נובל.

טטום ובידל בחרו לחקור פטריית עובש שגדלה על לחם ( Neurospora crassa ). המייחד אותה היא העובדה שיש בה רק עותק אחד מכל גן - אין יחסי דומיננטיות. השערת העבודה של טטום ובידל הייתה שלכל אנזים יש גן שאחראי על ייצורו ולכן אם הם יגרמו למוטציה בגן, ייצור האנזים יושפע ובעקבות כך גם גדילת הפטרייה תיעצר. בעזרת הקרנה הם גרמו למוטציות בגנים ובודדו בכל מקרה את החומר המסוים שהיה חסר לפטרייה ואת האנזים שמפיק אותו. אם גן אחד אחראי על אנזים אחד, אמורה להיות מוטציה לכל אנזים בפטרייה. ואכן, נמצאו מוטציות גנטיות שהשפיעו על כל אנזים בנפרד. בנוסף, בכל מוטציה הושפע רק שלב אחד מתהליך המטבוליזם בפטרייה.

דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד אדוארד לורי טטום: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד