מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולד ג´יימס פרסקוט ג´אול

20/12/2011
נולד ג´יימס פרסקוט ג´אול (הגדל)

ב-24 דצמבר, 1818 – נולד ג´יימס פרסקוט ג´אול, James Prescott Joule.

ג´אול נולד במנצ'סטר אנגליה לבעל מבשלת בירה עשיר. הוא חונך בבית ובגיל 16 החל ללמוד אצל הכימאי הבריטי הידוע ג'ון דלטון .

ב-1843 ערך ג'אול ניסוי שבו הניח   למשקולות ליפול מגובה מסוים, ותוך כך להניע גלגל חתירה שהסתובב לאט בתוך גליל מלא בנוזל צמיג. גלגל החתירה בחש את הנוזל ולאחר זמן נמצא כי הטמפרטורה של הנוזל עלתה. כלומר: הוא הראה שאפשר לגרום לעליית הטמפרטורה של נוזל לא רק באמצעות חימום אלא גם באמצעות תנועה. גא'ול הרחיב את ניסוייו   והגיע למסקנה כי החום, האנרגיה המכנית, האנרגיה החשמלית וכיוצא באלה, אינם אלא צורות שונות של תופעה אחת, וכולם בני המרה זה לזה. הוא גילה כי ניתן לבטא את היחס בין העבודה לחום בנוסחה מתמטית המכילה גורם קבוע.

ב-1843 פרסם ג'ול מאמר שבו הציג את ערכו של גורם קבוע זה, שנקרא בפיו: "שווה הערך המכני של חום". כשהוכיח כי אפשר להמיר כל עבודה לחום, קבע ג'אול כי החום הוא צורה של אנרגיה, ואין הוא תלוי בטיבו של החומר המתחמם. ג'אול הורה כי בתנאים המתאימים אפשר להמיר כל צורה של אנרגיה לצורה אחרת, ובכך פילס את הדרך לאחד מחוקי היסוד החשובים של הפיזיקה – חוק שימור האנרגיה, או החוק הראשון של התרמודינמיקה - הקובע כי אי אפשר ליצור אנרגיה או להשמידה, אלא רק להמירה מצורה לצורה.

בנוסף, גא'ול קבע גם את היחס בין העבודה ואנרגיה - יחידת האנרגיה והעבודה, ג'אול במערכת הבינלאומית של יחידות מידה, קרויה על שמו.

ב-1852 גילה ג'ול, עם עמיתו ויליאם תומסון , כי אם מאפשרים לגז להתפשט בלא שיעשה כל עבודה חיצונית, יורדת הטמפרטורה שלו, גילוי זה היה בעל ערך מרכזי לפיתוח טכנולוגיות הקירור.

דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד ג´יימס פרסקוט ג´אול: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד