מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

נולד איייזק ניוטון

20/12/2011
נולד איייזק ניוטון (הגדל)
ב-25 לדצמבר, 1642 נולד איייזק ניוטון Sir Isaac Newton. 

אייזיק ניוטון היה פיזיקאי אנגלי אשר נולד למשפחת חקלאים ענייה והחל את לימודיו בלונדון. בשנת 1665 פרצה מגפת דֶּבֶר והאוניברסיטה נסגרה. ניוטון יצא לכפר ושם גילה את גילויו המרכזיים. ניוטון גילה גילויים חדשים בתחומים שונים, ביניהם:

  • במכניקה ואסטרונומיה הוא ניסח את מה שאנו מכנים בשם חוקי ניוטון

  • באופטיקה הוא גילה כי האור הלבן מורכב מ ספקטרום של צבעי הקשת . בניגוד לדעה הרווחת בימים ההם שמנסרה מוסיפה צבעים לאור הלבן, הסביר ניוטון שאור השמש הלבן הוא תערובת של צבעי הקשת וכאשר תערובת הצבעים עוברת דרך מנסרה כל צבע נשבר בזווית שונה,

  • במתמטיקה הוא פיתח את ה חשבון הדיפרנציאלי והאינטגרלי (חדו"א), אך הסתבך בסכסוך חריף עם וילהלם לייבניץ שטען לזכות הבכורה על תגלית זאת. רוב ההיסטוריונים המודרניים מאמינים כי ניוטון ולייבניץ גילו ופיתחו זאת באופן בלתי תלוי, כל אחד באמצעות הסימונים המיוחדים שלו. ניוטון, ככל הנראה, פיתח את השיטות שלו לפני לייבניץ, אבל פרסם מעט מאוד, ומאוחר יותר טען כי התעכב בפרסום רשימותיו מחשש שילעגו לו.

לא רבים יודעים כי במקביל לפעילותו המדעית הענפה, הקדיש ניוטון זמן רב למחקרים בתחומי התיאולוגיה הנוצרית ובאלכימיה. כאשר היה ניוטון בן חמישים הוא לקה במחלת נפש ויש הסוברים כי גרמה לכך התעסקותו במתכות רעילות במסגרת חקירותיו באלכימיה . חלק ממאפייני המחלה היו שיגעון רדיפה והידרדרות שכלית. מחלת הנפש לא נמשכה זמן רב, ולמזלו התאושש ניוטון ממנה.

ב- 2007 הוצגו כתבים של ניוטון בתערוכה שהתקיימה בבית הספרים הלאומי בירושלים. בין המוצגים אפשר לראות כתב יד שבו, לפי רמזים מספר דניאל, חישב ניוטון את קֵץ הימים לשנת 2060. כתבי יד רבים נוגעים למשכן ולמקדש ולצדם קטעים שהעתיק ניוטון מהרמב"ם. בכתב יד אחר אפשר לזהות את המילים העבריות המוכרות: בָּרוּך שֵם כְּבוֹד מַלְכוּתוֹ לְעוֹלָם וָעֵד.
דרג את הכתבהדירוג כתבה נולד איייזק ניוטון: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד