מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

המים עשויים להיות מפתח להבנת מתיקות

5/08/2018 16:08:16
המים עשויים להיות מפתח להבנת מתיקות (הגדל)

קישור למאמר

תרגום ועיבוד: רינה ברנסבורג

   

חמוציות, דבש או סוכריות – לאיזה מהם הטעם המתוק ביותר? במאכלים אלה יש סוכרים שבני אדם חשים באופן שונה. חמוצית מורגשת כחמצמצה, סוכריה מורגשת לעתים כמתוקה ביתר ודבש הוא במיקום כלשהו באמצע. לאחרונה, במחקר שהתפרסם ב- ACS' The Journal of Physical Chemistry Letters, מדענים גילו שתחושת המתיקות תלויה באינטראקציות מולקולריות בין סוכרים מסוימים לבין המים שברוק.

לסוכרים מָנוז, גלוקוז ופרוקטוז יש מבנים כימיים כמעט זהים. אבל פרוקטוז (שנמצא בהרבה סוגי סוכריות וחטיפים מתוקים), מתוק בערך פי 2 מגלוקוז (שנמצא בדבש), בעוד שמָנוז (שנמצא בחמוציות) נחשב לחסר טעם.

סוכרים מעוררים רצפטורים חלבוניים יחודיים שנמצאים בפקעיות הטעם שבלשון, והרצפטורים שולחים סיגנל למוח שלמאכל יש טעם מתוק. מדענים לא יודעים מדוע אנו חווים סוכרים מסויימים כמתוקים יותר מאחרים.

מאחר שהאינטראקציות האלה מתרחשות ברוק המכיל בעיקר מים, החוקרת מריה אנטונייטה ריצ'י (Maria Antonietta Ricci) ועמיתיה תהו אם למים יש תפקיד בכך. החוקרים השתמשו בשיטה שנקראת דיפרקצית נייטרון עם מתמירים איזוטופיים, כדי לחקור את המבנים של מנוז, פרוקטוז וגלוקוז במים. הם גילו שאף אחד מסוכרים אלה לא מפריע לאינטראקציות בין מולקולות המים לבין מולקולות מים אחרות.

לעומת זאת, שלושת הסוכרים הגיבו עם מים בצורה שונה. מנוז, הכי פחות מתוק משלושת הסוכרים יצר קשרי מימן ארוכים וחלשים יותר עם מים בהשוואה לפרוקטוז ולגלוקוז. פרוקטוז, המתוק מבין הסוכרים, יצר עם מולקולות מים את קשרי המימן הקצרים והחזקים ביותר. החוקרים הסיקו שקשרי מימן קצרים יותר עם מים מאפשרים למולקולת סוכר להתקשר יותר בנוחות לרצפטור החלבון ובכך לאפשר גרוי ותחושת מתיקות גדולים יותר.     

              mannos                froctos                      glucos          
 

     מבנה טבעתי של מולקולת מנוז                   מבנה טבעתי של פרוקטוז                מבנה טבעתי של גלוקוז

 

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה המים עשויים להיות מפתח להבנת מתיקות: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
עבור לתוכן העמוד