מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

ארבעה יסודות חדשים נוספו לטבלה המחזורית

7/01/2016
ארבעה יסודות חדשים נוספו לטבלה המחזורית (הגדל)

יש חדש: ארבעת היסודות החדשים זכו לשמות: ניהוניום, מוסקוביום, טנסין ו-אוגנסון  - אתר הידען

 

מדענים מארצות הברית, רוסיה ויפן הצליחו לגלות ארבעה יסודות שהיו חסרים בטבלה המחזורית. כאשר דמיטרי מנדלייב פירסם את הצעתו לסידור היסודות בטבלה בשנת 1867 הוא עשה זאת עם כ-63 יסודות שהיו מוכרים בזמנו.

מאז, כל כמה שנים הוספו יסודות חדשים לטבלה זו, חלקם התגלו בטבע, חלקם רדיואקטיביים (כמו האורניום, הרדיום והפולוניום למשל) וחלקם מלאכותיים - מיוצרים על ידי חוקרים במכוני המחקר. בשנת 1994 נוצרו בפעם הראשונה מספר יסודות מלאכותיים חדשים וביניהם: רנטגניום (Rg) שמספרו האטומי - 111 וכן   דַּרְמְשְטַטְיוּם (Ds) שמספרו האטומי - 110.

בשנת 2011, צורפו לטבלה היסודות 114 ו–116.  היסודות שצורפו ב–30 בדצמבר 2015 הם: 113, 115, 117 ו-118. על מנת שיוכרו כיסודות על המדענים להציג מספיק ראיות לקיומם בפני האיגוד הבינלאומי לכימיה טהורה ויישומית (IUPAC – International Union of Pure and Applied Chemistry) הממוקם בארה"ב. IUPAC אחראי על ישום, טרמינולוגיה ומדידות בשדה הכימיה.

ארבעת היסודות החדשים, כולם מלאכותיים, נוצרו באמצעות התנגשויות גרעיניות של אטומים קלים יותר. כמו יסודות על־כבדים אחרים המאכלסים את סופה של הטבלה המחזורית, היסודות החדשים אינם יציבים וקיימים רק לשברירי שנייה לפני שהם דועכים אל יסודות אחרים. היסודות עדיין חסרי שם ושמם יוענק להם בימים הקרובים. עם גילוי יסודות אלה, הושלמה למעשה השורה השביעית בטבלה המחזורית. חוקרים מדווחים על מחקר שנעשה למציאת יסודות חדשים בשורה השמינית. שיהיה לנו בהצלחה!

בגליון 25 של עיתון על כימיה פורסמה פעילות שניתן לעשות עם תלמידים סביב גילוי של יסוד חדש.

לקריאה נוספת:

דרג את הכתבהדירוג כתבה ארבעה יסודות חדשים נוספו לטבלה המחזורית: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד