מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

התרמודינמיקה של הגיהנום

11/02/2013
התרמודינמיקה של הגיהנום (הגדל)

במבחן אמצע בכימיה באוניברסיטת שוושינגטון הופיעה שאלת בונוס: האם הגיהנום הוא אקסותרמי (פולט חום) או אנדותרמי? אחת התשובות היתה כל כך מוצלחת עד שהפרופסור הראה אותה לעמיתיו. משם הדרך לאינטרנט היתה קצרה, וכולנו יכולים להנות מהתשובה.

 מרבית הסטודנטים חיברו הוכחות שתאמו את אמונתיהם הדתיות תוך שימוש בחוק בויל, לפיו גז מתפשט בחום והתקררותו מתכווץ.

 

אבל סטודנט אחד כתב כך: ראשית עלינו לדעת את השינוי במסת הגיהנום עם הזמן. לשם כך עלינו לדעת את קצב כניסת הנשמות ואת קצב עזיבתן. נראה לי שאפשר להניח בבטחה שמרגע שנשמה נכנסת לגיהנום היא לא תצא ממנו עוד. לפיכך, נשמות אינן עוזבות את הגיהנום. נבחן את הקביעות של הדתות הקיימות בעולם כיום, כמה מדתות אלו גורסות שאם אינך נמנה על המאמינים באותה הדת, דינך להגיע לגיהנום. כיוון שיותר מדת אחת גורסת כך, ומאחר ואין אדם המאמין ביותר מדת אחת, מותר להניח שכל הנשמות בעולם מגיעות לגיהנום. בהינתן שיעור הלידה והתמותה כיום אפשר לצפות לגידול מעריכי (אקספוננציאלי) במספר הנשמות בגיהנום. עתה יש לבחון את קצב התפשטות הגיהנום, כיוון שחוק בויל קובע שכדי שהטמפרטורה והלחץ בגיהנום ישארו קבועים, נפח הגיהנום חייב לגדול יחד עם גדילת מספר הנשמות. מכאן יש שתי אפשרויות:

1. אם נפח הגיהנום גדל לאט יותר מאשר קצב כניסת הנשמות לתוכו, אז הטמפרטורה והלחץ יעלו עד שהגיהנום יתפוצץ.

2. האפשרות השניה היא כמובן שהגיהנום מתפשט מהר יותר מקצב כניסת הנשמות לגיהנום. במקרה כזה הטמפרטורה והלחץ ירדו עד שהגיהנום יקפא לגמרי.

מה אם כן האפשרות הנכונה?

אם אקבל כנכונה את טענתה של העלמה טרזה באנייאן, שאמרה לי בשנה הראשונה להיותי סטודנט: "...הגיהנום יהיה קר לפני שאני אשכב איתך" ומאחר ואתמול שכבנו, כנראה האופציה השנייה נכונה, מכך אני בטוח שהגיהנום אקזוטרמי ושהוא כבר קפא.

מה מביא למסקנה שלא נכנסות אליו נשמות מאחר והוא נכחד. לכן, האופציה היחידה שנותרה היא לנשמות להגיע לגן עדן, מה שמוכיח את העובדה שיש יישות אלוהית, מה שמסביר מדוע טרסה לא הפסיקה לצעוק אתמול בלילה :"הווו אלוהים!!"..

סטודנט זה היה היחיד בכיתה שקיבל ציון +A.

(באנגלית הסיפור מופיע במספר אתרי אינטרנט. המקור לא ידוע)

דרג את הכתבהדירוג כתבה התרמודינמיקה של הגיהנום: 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
12 מדרגים
עבור לתוכן העמוד