מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

מידעון מקורות אנרגיה וגז טבעי ינואר 2017

27/04/2017 14:25:50
ינואר17
  חדשות מפורטל תשתיות תעשייה ואנרגיה
gasTV
הידעתם, כי ביום 27.12.2016 נשבר שיא הביקוש לחשמל לחודש דצמבר, ועמד על 12,045 מגאוואט?!

 


2.1.2017

מפקחי משרד האנרגיה מצאו במחסן גז מאולתר בבני ברק, כ-70 בלוני גז מסוגים שונים. התברר כי המחסן שימש כגמ"ח מקומי וסיכן את דיירי הבניין והאזור. במשרד מדגישים כי חל איסור מוחלט בחוק על החזקת מכלי גז בתוך דירות.

 


25.12.2016   

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, הודיע כי לראשונה כ-400 משפחות בדימונה יחוברו לגז הטבעי ממאגר תמר כבר בחודש ינואר הקרוב. כ-6,000 משפחות נוספות בערד תחוברנה לגז הטבעי ממאגר תמר.

 


16.11.2016

רשות הגז אישרה הזרמת גז טבעי לשתי תחנות כוח תרמו-סולריות באשלים ובכך תתאפשר יכולת הפעלת התחנה במהלך החורף ובלילה, כגיבוי למערכת החשמל הארצית.


8.12.2016

ashalim

המגדל הסולרי ההולך ונבנה באשלים

  יש לנו כימיה....

ערך קלורי של גז טבעי

ערך למדידת אנרגית החום הנפלטת בעת שרפה. הערך הקלורי משתנה בהתאם להרכב הגז. המונח ערך קלורי מתייחס לכמות האנרגיה המשתחררת בשריפה מלאה של נפח מוגדר של גז בתנאים מסוימים. ערך קלורי של גז גולמי יבש בתנאי לחץ וטמפרטורה סטנדרטיים מבוטא בדר"כ במגה-ג'ול למטר מעוקב (MJ/m 3 ) או ב- kcal/kg


יש להבחין בין: ערך קלורי עליון וערך קלורי תחתון. gas2

ערך קלורי תחתון , האנרגיה הנפלטת כאשר יוצאים מנקודת הנחה כי תוצרי השריפה מכילים אדי מים, כלומר אנרגיית החום של אדי מים לא נוצלה, כי ערך זה אינו כולל את האנרגיה הפנימית של הקיטור שמשתחרר. המים המתקבלים הם במצב צבירה גז . לעומת זאת, ערך קלורי עליון מורכב מסך האנרגיה שמשתחררת בשרפת הדלק לאחר החזרת תוצרי השריפה לטמפרטורה של

 25°C. כלומר המים המתקבלים הם במצב צבירה נוזלי.

 
  מה חדש בהוראה?!
 ביום שני האחרון 2.1.17 יצאו תלמידי שכבת י"ב, מגמת הכימיה מתיכון רוטברג שברמת השרון, לביקור במשרד התשתיות והאנרגיה בירושלים. מטרת הביקור הייתה חשיפת התלמידים לעבודת המשרד, שמיעת הרצאות מפי מדעני המשרד וגולת הכותרת פגישה בגובה העיניים עם מנכ"ל משרד התשתיות והאנרגיה מר שאול מרידור והשר ד"ר יובל שטייניץ.

ערן שמואל וקרן מנדה צוות המגמה, פיתחו בקיץ תכנית לימודים ייחודית מסוגה בארץ המתמקדת בכימיה של גז טבעי ומקורות אנרגיה מתחדשים.

בתוכנית זו התלמידים נחשפים להיבטים חברתיים, כלכליים ובעיקר מדעיים בתחום הגז הטבעי ומשק האנרגיה בישראל. יתירה מכך, זו המגמה היחידה בארץ שלומדת נושאים אילו כחלק ממסלול לבגרות באישור מפמ"ר הכימיה.

  gas3

החוויה של התלמידים הייתה מעבר למצופה. המרצים, המנכ"ל והשר היו מאוד פתוחים ודיברו מכל הלב. אף תלמיד לא חזר מבלי שקיבל תשובה על כל שאלה שנשאלה. השילוב של הרצאות מדעיות תוך שיח כלכלי ופוליטי הפך את היום למיוחד במינו. בסיום היום הדגיש השר את החשיבות הרבה שתלמידי ישראל ילמדו על מקורות האנרגיה במדינת ישראל וההבנה שהמיקום הגאוגרפי ומדינות עוינות סביבנו מגבירים את הצורך שלנו כמדינה לסמוך רק על עצמנו, לפתח כמה שיותר את ניצול מקורות האנרגיה המתחדשים וגם להפחית משמעותית את זיהום האוויר.

 
זכויות והרשאותדלג על זכויות והרשאות

הפרויקט מבוצע עפ"י מכרז 09/07.13 עבור המזכירות הפדגוגית, משרד החינוך.

 © כל הזכויות שמורות למשרד החינוך

 

כל הקבצים הנמצאים באתר זה נועדו אך ורק לשימושם האישי של מורי הכימיה ולהוראה בכיתותיהם. אין לעשות שימוש כלשהו בקבצים אלו לכל מטרה אחרת ובכלל זה שימוש מסחרי; פרסום באתר אחר (למעט אתר בית הספר בו מלמד המורה); העמדה לרשות הציבור או הפצה בדרך אחרת כלשהי של קבצים אלו או כל חלק מהם.

התמונות באתר זה הורדו ברישיון מאתר Shutterstock אלא אם כן נכתב אחרת

*  *  *

עבור לתוכן העמוד