מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

מידעון מקורות אנרגיה וגז טבעי אוקטובר 2017

25/12/2017 16:51:40

 

 

 

oct17-gasTV

הודעות משמחות בתחום האנרגיה!

·       ב-27 לספטמבר, שישה ימים לאחר גילוי התקלה במאגר תמר, היא תוקנה ואספקת הגז חודשה אולם רק במחצית התפוקה. במקביל נמשכו עבודות התחזוקה באסדה. החל מיום 10.10 חזרה אספקת הגז לרמתה המקורית  לכל המשתמשים.

·        הובאה לממשלה הצעה לסיום העיכוב בחיבור הגז הטבעי למפעלים שונים בישראל.

·       בעשור האחרון צריכת דלק המזוט בישראל צנחה ב-90%, בהתאם להתבססות הולכת וגוברת על הגז הטבעי. לעומת שימוש ב 2 מיליון טון בשנת 2006 לשימוש ב- 320 אלף טון מזוט בלבד, בשנת 2016. המזוט בו ישתמשו יכיל 0.5% גופרית לעומת 1% גופרית כיום.

·         חידוש ישראלי!! הפקה ביתית של גז מתאן מפסולת אורגנית וניצולו לצרכי בישול! חברת    HomeBiogas מציעה מתקן שייצר מספיק גז לבישול שלוש ארוחות ביום מהפסולת האורגנית הביתית.  קישור לידיעה

·          שר האנרגיה, דר' יובל שטייניץ, הודיע כי ימנה את אודי אדירי למנכ"ל משרד האנרגיה. אדירי יחליף את שאול מרידור, שמתמנה לראש אגף התקציבים במשרד האוצר. המינוי כפוף לאישור הממשלה.

יש לנו כימיה...

כל מה שרצית לדעת על קונדנסט ולא העזת לשאול...(חלק ב)


הרכב הקונדנסט
הקונדנסט מורכב מפחמימנים המכילים 3-6 אטומי פחמן. כמו כן ייתכן והוא יכלול גם אי ניקיונות כגון, מים, מימן גופרי  H 2 S  , ציקלוהקסאן C 6 H 12 או בנזן  C 6 H 6
. לפני האחסון או השינוע של הקונדנסט יש להפרידו מהמים ולייצבו על ידי הוצאת עודף גז.

שינוע ואחסון הקונדנסט
נקבעו מספר כללים עבור אחסון ושינוע הקונדנסט כגון: צביעת המכלים בצבע 
בהיר ומחזיר קרינה, שימוש בגג צף למכל, ניטור הלחץ במכל האחסון  ובחינת איכות האוויר שמחוץ למכל לגילוי דליפות.

שימושים של קונדנסט

1.     בדומה לנפט גולמי  ניתן להשתמש בו כחומר גלם ליצור דלקים תקניים היות ואינו מכיל תרכובות פחמימניות כבדות שעלות הפרדתם גבוהה אך מחירם בשוק נמוך.

2.      הקונדנסט משמש למהילת תערובות כבדות של פחמימנים בעלות צמיגות גבוהה על מנת להקל על הובלתן בצנרת. ( צמיגות – התנגדות לזרימה). 

מה חדש בהוראה?!

תלמידי מגמת הכימיה כיתות י"א י"ב, מבית הספר שיפמן בטירת הכרמל ביקרו יחד עם מורם, אור שב-ארצה בחברת נובל אנרג'י בשנה"ל תשע"ז.
הביקור התקיים במרכז החברה בהרצליה וכלל הרצאות על גילוי הגז הטבעי, סקירת היבטים בטחוניים ופוליטיים,
סיור בחדר הבקרה במקום, סיור וירטואלי על אסדת הקידוח וכיבוד עשיר. התלמידים נהנו מאוד והאירוע זכה  לסיקור באמצעי תקשורת מקומיים של בית הספר והעיר טירת הכרמל.

 

 

 

זכויות והרשאותדלג על זכויות והרשאות

הפרויקט מבוצע עפ"י מכרז 09/07.13 עבור המזכירות הפדגוגית, משרד החינוך.

 © כל הזכויות שמורות למשרד החינוך

 

כל הקבצים הנמצאים באתר זה נועדו אך ורק לשימושם האישי של מורי הכימיה ולהוראה בכיתותיהם. אין לעשות שימוש כלשהו בקבצים אלו לכל מטרה אחרת ובכלל זה שימוש מסחרי; פרסום באתר אחר (למעט אתר בית הספר בו מלמד המורה); העמדה לרשות הציבור או הפצה בדרך אחרת כלשהי של קבצים אלו או כל חלק מהם.

התמונות באתר זה הורדו ברישיון מאתר Shutterstock אלא אם כן נכתב אחרת

*  *  *

עבור לתוכן העמוד