מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

מידעון מקורות אנרגיה וגז טבעי ספטמבר 2017

25/12/2017 17:12:14


 

 

  

gasTV-sep17
 
  • שר האנרגיה הכריז על שעת חירום במשק הגז הטבעי לתקופה שמיום שלישי – 19.9.2017 עד יום שלישי – 31.10.2017, עקב עבודות תחזוקה במאגר תמר . פרוש הדבר כי יצרני החשמל יקבלו עדיפות בהקצאת הגז הטבעי, והכמות הנותרת תחולק בין הצרכנים שאינם יצרני חשמל, בין היתר אספקת הגז הטבעי לירדן . משרד האנרגיה 18.9.2017
  • במהלך עבודות התחזוקה שהתקיימו במאגר תמר, אותרה תקלה ואספקת הגז הטבעי (המשמש לייצור 55% מהחשמל בישראל) הופסקה כליל. תיקון התקלה יארך כשבוע והיא צפויה להביא להתייקרות חשמל ולמחסור בגז בישול ובסולר. תחנות הכוח הפועלות על גז עברו להשתמש בסולר ובמזוט. ה"ארץ"  21.9.2017

יש לנו כימיה....

כל מה שרצית לדעת על קונדנסט ולא העזת לשאול...(חלק א)

הגז הטבעי המופק ממאגרים הוא למעשה תערובת של פחמימנים, כאשר העיקרי שבו הוא המתאן. חלק מהפחמימנים הגזיים המצויים בתערובת זו, הופכים לנוזל בתנאים מתאימים של טמפרטורה ולחץ. לתערובת הנוזלית המתקבלת קוראים קונדנסט -CONDENSATE (מעובה, דחוס). ככלל, המושג קונדנסט מתייחס לתערובות פחמימנים קלות יחסית בעלות צפיפות נמוכה.

הרכב הקונדנסט משתנה ממאגר גז טבעי אחד למשנהו וכמותו תלויה באופן ישיר בכמות הגז המופקת במאגר. מאגרי "תמר" ו"לוויתן", הנמצאים במים הכלכליים של מדינת ישראל, מוגדרים כמאגרים דלים בקונדנסט יחסית למאגרים אחרים בעולם. 

מפרידים את תערובת הפחמימנים על ידי שינויים בלחץ האוויר ובטמפרטורה בכלי. שינויים אלו מאפשרים לפחמימנים שונים (שאינם מתאן) להפוך לנוזל. את התערובת הנוזלית, הקונדנסט, מפרידים מתערובת הגז.

הטמפרטורה בה (בלחץ נתון) הפחמימנים הנמצאים בתוך תערובת של פחמימנים גזים , כגון גז טבעי, יתחילו להתעבות, נקראת נקודת הטל של פחמימנים. 

גם למים יש נקודת טל– הטמפרטורה בה האוויר רווי בכמות המקסימלית של אדי מים שהוא יכול להכיל, כלומר מכיל 100% אדי מים. מתחת לטמפרטורה זו המים באוויר מתעבים. 

מה חדש בהוראה?!

המורה נורית דקלו השתתפה בהשתלמות קיץ בנושא "מקורות אנרגיה מתחדשים וגז טבעי", במכון ויצמן.

מיד בתום ההשתלמות לקחה חומרים מההשתלמות ששימשו לה השראה, עיבדה, שינתה והכינה דפי עבודה לתלמידיה. נורית הסכימה ברצון לפרסום חלק מהדפים שכתבה:

 


זכויות והרשאותדלג על זכויות והרשאות

הפרויקט מבוצע עפ"י מכרז 09/07.13 עבור המזכירות הפדגוגית, משרד החינוך.

 © כל הזכויות שמורות למשרד החינוך

 

כל הקבצים הנמצאים באתר זה נועדו אך ורק לשימושם האישי של מורי הכימיה ולהוראה בכיתותיהם. אין לעשות שימוש כלשהו בקבצים אלו לכל מטרה אחרת ובכלל זה שימוש מסחרי; פרסום באתר אחר (למעט אתר בית הספר בו מלמד המורה); העמדה לרשות הציבור או הפצה בדרך אחרת כלשהי של קבצים אלו או כל חלק מהם.

התמונות באתר זה הורדו ברישיון מאתר Shutterstock אלא אם כן נכתב אחרת

*  *  *

עבור לתוכן העמוד