מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

מידעון מקורות אנרגיה מתחדשים וגז טבעי יוני 2018

6/08/2018 14:33:29

אנרגיה באקטואליה

למרות שהגז הטבעי מיועד בעיקר לייצור חשמל (בשנת 2017 כמעט כ-55% מייצור החשמל התבסס על גז טבעי) שני סקטורים נוספים ממתינים להחלפת השימוש בדלקים פוסילים (מזוט, פחם וסולר) בגז טבעי. אלו הם מפעלי התעשייה והתחבורה הכבדה הכוללת אוטובוסים, משאיות וציי רכב כבד, אשר כיום מונעים בעזרת סולר.
לאחרונה החליטה הממשלה להעניק מענקים להקמת תשתיות לתדלוק בCNG גז טבעי דחוס.(מגזין אנרגיה, תשתיות וסביבה the marker יוני, 2018).
 
בעולם, יותר ראשי ערים מחייבים את ציי הרכב שלהם כגון, משאיות אשפה, לעבור לשימוש בגז טבעי, כפי שנעשה בברצלונה.  

בישראל, למרות האינטרס הלאומי לקידום הנושא, חסמים שונים מפריעים כגון, רכישת דגמים של כלי רכב המותאמים לפעולה בגז טבעי וכן חוסר בתשתית וזמינות של תידלוק בגז טבעי. אחד הפתרונות המוצעים לבעיה של התדלוק עד להקמת תשתיות מתאימות, הוא שימוש בתחנת תדלוק ניידת המאפשרת אספקה של גז טבעי ישירות אל פיית התדלוק של כלי רכב.
 
"סופרגז טבעי" היא חברת הבת של סופרגז המנהלת את המעבר לגז טבעי בתעשייה ובתחבורה.

באתר החברה ניתן לקרוא פרטים נוספים וכן לראות סרטון על הצלת מפעל "פניציה" בעזרת גז טבעי.
יש לי כימיה

המרת רכב המונע בדלק ממקור אנרגיה מתכלה כמו בנזין וסולר לרכב המונע בגז טבעי דורש השקעה כספית רבה. אחד המרכיבים שיש לשנות הוא מכל הדלק. מכל הדלק של גז טבעי צריך לעמוד בלחצים שבין 81 ועד 272 אטמוספרות והוא נשמר בטמפרטורה של 21 מעלות צלסיוז . חלק מהמכלים המוצעים כיום בשוק עשויים פלדה והם בעל עובי עבה או עובי דק יותר המחוזק בשכבת מתכת נוספת. מכלים אלו הם זולים יחסית אך כבדים, עד 175 ק"ג. מכלים קלים יותר עשויים סגסוגת אלומיניום מחוזקת בסיבי פחמן. המכלים מונחים בחלק האחורי או מתחת לרכב.

הוראת כימיה
ניתן לדון עם התלמידים על הלחץ שיש במיכל הדלק של גז טבעי דחוס בהקשר לחוקי הגזים, ולהראות היבטים מעשיים לחוקים אלו. דיון בשאלות כגון: מהן הדרישות ממכל שיש בו גז בלחץ גבוה, מהם החומרים שאנו מכירים העומדים בדרישות אלו?
 
כמו כן, ניתן לעשות תרגיל חישוב עם התלמידים בהקשר של יחסי נפח ולחץ של גזים.
 
נתון מכל ובו 100 ליטר CNG גז טבעי דחוס בלחץ 244 אטמוספרות. מה היה צריך להיות נפחו לו הגז היה במצב צבירה גזי בלחץ 1 אטמוספרה
השתמש בנוסחה:P1×V1= P2×V2

 

זכויות והרשאותדלג על זכויות והרשאות

הפרויקט מבוצע עפ"י מכרז 09/07.13 עבור המזכירות הפדגוגית, משרד החינוך.

 © כל הזכויות שמורות למשרד החינוך

 

כל הקבצים הנמצאים באתר זה נועדו אך ורק לשימושם האישי של מורי הכימיה ולהוראה בכיתותיהם. אין לעשות שימוש כלשהו בקבצים אלו לכל מטרה אחרת ובכלל זה שימוש מסחרי; פרסום באתר אחר (למעט אתר בית הספר בו מלמד המורה); העמדה לרשות הציבור או הפצה בדרך אחרת כלשהי של קבצים אלו או כל חלק מהם.

התמונות באתר זה הורדו ברישיון מאתר Shutterstock אלא אם כן נכתב אחרת

*  *  *

עבור לתוכן העמוד