המרכז הארצי למורי הכימיה

מרכז ארצי למורי הכימיה - עמוד הבית

אתר נגיש חיפושדלג על חיפוש
Bannersדלג על Banners
חיפושדלג על חיפוש
סגירה
תוכן העמודדלג על תוכן העמוד

מבוא

נושא האנרגיה, מקורות אנרגיה, הדרכים והמחיר לניצולם מהווה חלק חשוב מחיינו בעולם המודרני ועשיר הטכנולוגיה, ועולה תדיר לתחומי התקשורת השונים.  
mavo

כיום, פיתוח דרכים לאיתור מקורות אנרגיה חלופיים וניצולם, הוא מהיעדים החשובים של האנושות. מהלכים ומחקרים בתחום זה מתבצעים במאה הנוכחית על ידי מדענים ומהנדסים לאור הדרישה הגדלה של צרכני אנרגיה מחד, וההשפעות הסביבתיות מאידך.

 

בעולם המודרני, רכישת ידע והבנה בתחום מקורות אנרגיה חלופיים הוא נדבך חשוב והכרחי בהשכלתו של כל בוגר תיכון המתמחה במדעים / כימיה.

גילוי הגז הטבעי בארץ, הפקתו השימוש בו וההשוואה למקורות אנרגיה אחרים, מהווה הזדמנות חשובה למורי הכימיה ולתלמידי הכימיה בארץ להרחיב ולהעמיק את הידע בתחום האנרגיה, תוך שימת דגש על ההיבטים הכימיים היכולים להשתלב בתוכנית הלימודים הקיימת. נושאים אלו יכולים להוות הרחבה בעתיד לתחום התוכן וכן חומר עזר לחינוך אזרחי העתיד לקבלת החלטות מושכלות בתחום האנרגיה.  

ידע והבנה בתחום מקורות אנרגיה חלופיים, (מתכלים ומתחדשים) יאפשרו פיתוח של מיומנויות רלוואנטיות חשובות לתלמידים כגון: קריאה ביקורתית של מקורות מידע הקשורים למקורות אנרגיה וגז טבעי, העלאת שאלות רלוואנטיות ומשמעותיות לפרט, קבלת החלטות הנוגעות לשימוש במקורות אנרגיה שונים בצורה מושכלת ומתוך בחינה מודעת של יתרונות וחסרונות.

מטרה נוספת ללימוד הנושא הוא חשיפת התלמידים לתעסוקה אפשרית בתחום זה ככימאים, כמהנדסי כימיה, מהנדסי גז טבעי ועוד.

במאגר החומרים שלפניכם יש מידע רב בתחום האנרגיה, מקורות אנרגיה וניצולם. במאגר זה תוכלו למצוא:

 • מבוא - קבצים להצגת הנושא בפני תלמידים. 
 • מקורות אנרגיה המתחלקים ל:
  • מקורות אנרגיה מתחדשים
   השמש וניצול הקרינה המגיעה אלינו בעזרת תאים פוטו וולטאים. בנושא זה כלול מידע על מקורות אנרגיה מתחדשים והסברים על המבנה והשימוש בתא פוטו וולטאי.     
  • מקורות אנרגיה מתכלים גז טבעי
   בנושא זה כלול מידע רב על היווצרות הגז הטבעי, דרכים לגילויו, והשימושים העכשוויים והעתידים שלו. 
 • הרצאות מומחים - סדרת הרצאות מפי מומחים בתחום הגז הטבעי ואנרגיות מתחדשות
 • מבניות מתוקשבות  - מספר מבניות להפעלת תלמידים בנושא. 
 • מידעונים - קבצי מידע שנשלחו מידי חודש למורים שעברו השתלמויות בנושא ובהם חדשות ועידכונים וכן רעיונות לפעילויות והפעלות בנושא אנרגיות מתחדשות וגז  טבעי.  
 • קישורים - הפניות למקורות מידע שונים באתר זה וגם באתרים אחרים.
עבור לתוכן העמוד